Kasia i Mariusz posłami w Sejmie Dzieci i Młodzieży

2016-05-28 09:03:07 (ost. akt: 2016-05-28 09:08:01)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

To była samodzielna inicjatywa Kasi Oleksik i Mariusza Szerszeniewskiego - uczniów II klasy technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach. Przeczytali o projekcie, stwierdzili, że spróbują i wzięli się do pracy. Efektem tych działań jest 4. miejsce w województwie i udział w tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Poniżej sami pisza o projekcie.
Wspólnie postanowiliśmy wziąć udział w tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Projekt, który od 22 lat organizuje Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, co roku ma na celu przybliżenie młodym ludziom zasad funkcjonowania państwa oraz zaangażować ich w działania na rzecz lokalnej społeczności.  W tym roku temat zadania brzmiał: Miejsca pamięci - materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.

Nasze zadanie polegało na wybraniu miejsca pamięci w naszych okolicach, opisanie go, zebranie informacji na jego temat, zbadanie jego funkcjonowania w lokalnej społeczności, wyciągnięcie wniosków z badań, zaproponowanie zmian mających na celu podniesienie lokalnej świadomości oraz zrealizowanie ich.

Wybraliśmy "Dom Napoleona" w Górowie Iławeckim. Widzieliście na szkolnych korytarzach ulotki na ten temat? Tak, to efekt naszych prac. Patronat nad naszym projektem objął "Goniec Bartoszycki", Cittaslow i Miasto Górowo Iławeckie. Uzyskaliśmy wysoki wynik w województwie, zajmując 4. miejsce i tracąc tylko 1 punkt do miejsca pierwszego. A nasza praca została skomentowana w taki sposób:


Warto wspomnieć, że mieliśmy ogromną konkurencję, bo w tegorocznym projekcie udział brało 868 dwuosobowych zespołów z całej Polski, 230 z nich (czyli 460 posłów), które zostały ocenione najwyżej 1 czerwca będą brały udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Dzień ten zostanie poprzedzony czasem spędzonym w Warszawie spożytkowanym na zwiedzaniu muzeów i miejsc pamięci w stolicy.

24 maja, tydzień przed rozpoczęciem XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się spotkanie wszystkich zakwalifikowanych posłów z naszego województwa.

Z rąk Marszałka Województwa oraz Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty zostały nam wręczone akty nominacyjne na posłów SDiM. Uroczystość miała bardzo oficjalny charakter, głos zabrali Marszałek oraz Kurator Oświaty, gratulując nam naszego osiągnięcia. Na koniec odbyły się prezentacje multimedialne z dokonań poszczególnych zespołów.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wzięliśmy udział w projekcie i odnieśliśmy sukces. Wierzymy, że wystarczy trochę chęci, zaangażowania władz, mediów i społeczności, by realnie wpływać na lokalną tożsamość. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom, które nas wspomagały i liczymy, że w naszej szkole za rok znajdą się nasi następcy.

Kasia Oleksik
Mariusz Szerszeniewski


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5