225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w szkole w Wojciechach

2016-04-30 08:39:35(ost. akt: 2016-04-30 08:44:46)

Autor zdjęcia: Teresa Bryła

W szkole w Wojciechach uroczyście uczciliśmy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Historyczne wydarzenia związane z jej uchwaleniem przypomnieli uczniowie podczas uroczystego apelu.
Ojczyzna, Polska, naród – słowa zwykłe czy bliskie? 3 maja – cóż to za data? Dla wielu młodych ludzi to jedna z wielu dat w kalendarzu.

Żyjemy dziś w zawrotnym tempie, odrzucamy wszelkie wartości i autorytety. Buntujemy się przeciwko pompatycznym i górnolotnym słowom. Nudzą nas wiece, uroczystości, akademie, rocznice i święta. Ale czy tak być powinno? Przecież naród, który nie zna lub zapomina o swojej przeszłości, powoli ginie i nie zbuduje przyszłości.

Każdy z nas ma prawo do własnych sądów i przekonań. Jednak, aby być w pełni wolnym, trzeba znać i rozumieć prawa oraz zasady wolności. Mówimy, że 3 maja 1791 r. to dzień wolności dla Polaków. Jak to się więc stało, że nasi przodkowie 225 lat temu, zrozumieli, co znaczy wolność?

Polska, kiedyś silna i niezdobyta stała się w XVIII w. targowiskiem próżności i prywaty szlachty. Wewnętrzne kłótnie i swary, a także wadliwy ustrój, którego symbolem stało się liberum veto i wolna elekcja doprowadziły nasze państwo na skraj przepaści.

Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 r., dążenie do reform stawało się coraz silniejsze . Obóz, który je propagował zwany patriotycznym, dążył do przeprowadzenia pewnych reform ustrojowych, zniesienia kurateli caratu, poprawy stanu obronności państwa drogą powiększenia armii.

Przeciwny tym zamierzeniom obóz opozycji magnackiej był wrogi wszelkim reformom i zamierzał nadal opierać się protekcji rosyjskiej. "Wojna” pomiędzy tymi stronnictwami miała się rozegrać na Sejmie, który rozpoczął obrady w 1788 roku.

Podczas czteroletnich obrad sejmu, zwanego Sejmem Czteroletnim lub Wielkim toczyła się zawzięta walka o losy Polski. Projekt reform ustrojowych powstawał powoli wobec oporu znacznej części posłów. Wielką rolę odegrała grupa zwolenników reform skupionych wokół Hugo Kołłątaja, nazwana później Kuźnicą Kołłątajowską.

Do tego zacnego grona należeli również: Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, i inni. Byli to ludzie mądrzy, kochający ojczyznę, którzy chcieli zmienić, niesprawiedliwe i złe prawa, które prowadziły naszą Ojczyznę do zguby.

Prace Sejmu Czteroletniego uwieńczyło uchwalenie nowej Konstytucji w dniu 3 maja 1791 roku. Była pierwszą w Europie a drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych ustawą zasadniczą, to znaczy regulującą podstawowe problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz.

Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko 14 miesięcy. Targowiczanie przy pomocy Rosji doprowadzili do wojny, w wyniku której w 1793 roku nastąpił drugi rozbiór Polski. Dwa lata później nastąpił trzeci rozbiór. Polska na 123 lata utraciła niepodległość.

O swoją wolność i prawa Polacy musieli walczyć przez wiele lat. Konstytucja 3 Maja stała się w tym czasie symbolem wewnętrznych sił narodu, zdolnego do politycznego odrodzenia się.

Te wydarzenia zostały przypomniane przez uczniów podczas uroczystego apelu z okazji 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który odbył się w naszej szkole w dniu 29 kwietnia 2016 r.

Teresa Bryła

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: teresa

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5