Co każdy przedszkolak o wodzie wiedzieć powinien

2016-03-31 19:05:58 (ost. akt: 2016-03-31 19:10:38)

Autor zdjęcia: archiwum przedszkola nr 2

W dniach 7- 19 marca 2016 r. dzieci z grupy Wiewióreczki i Skrzaty Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach uczestniczyły w realizacji projektu "Wody kropelka - tajemnica wielka. Co każdy przedszkolak powinien wiedzieć o wodzie". Ich zadaniem było znalezienie odpowiedzi na pytanie "Jaka jest woda?"
Pierwszego dnia dzieci stworzyły mapy myślowe, z których wynikały rodzaje działań pozwalające odpowiedzieć na powyższe pytanie.

Kolejnego dnia dziecięca aktywność związana była z oglądaniem globusa, map, co dało przekonanie jak wielką powierzchnię naszej planety zajmuje woda. Dzieci rozwiązywały zagadki o wodzie, poszukiwały wody w najbliższym otoczeniu, wykonały wspólną książeczkę "Gdzie możemy znaleźć wodę?"

Następne wspólne działanie inspirowało dzieci do badania stanu czystości wody. Dzieci sprawdzały stan wody za pomocą mikroskopu i lup. Budowały proste filtry, które pomogły im uzyskać z zanieczyszczonej drobinami piasku czystą wodę.

Poszukując odpowiedzi na pytanie "Jaka jest woda?" dzieci bawiły się w małych badaczy, mogły sprawdzić właściwości wody: “kształt” – przelewając wodę do menzurek o różnej wielkości, “barwę” - barwiąc wodę, mieszając kolory z farb plakatowych, wchłanianie się wody w różne materiały – gąbkę, materiał, folię aluminiową; “rozpuszczalność w wodzie” – sprawdzając czy w wodzie rozpuści się sól, pieprz, piasek, cukier, cytrynę, ocet - substancje smakowe i zapachowe.

Kolejne działanie jakie podjęły dzieci pozwoliło odpowiedzieć im na pytanie czy woda wydaje dźwięki. Wlana do butelek woda pozwoliła urządzić w przedszkolu wodny koncert.

Podsumowaniem wszystkich działań była wycieczka do Zakładu Oczyszczania Ścieków w Bartoszycach. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały i oglądały proces oczyszczania wody.

Realizowany projekt zaowocował ulotką zredagowaną przez dzieci dotyczącą oszczędzania wody , która została przekazana do instytucji współpracujących z przedszkolem.

Odkrywanie świata poprzez wymienione działania było niezwykle ciekawe, a dzieci nie tylko uczyły się bawiąc, ale też zdecydowanie więcej zapamiętały i wyniosły z takich spotkań.

Małgorzata Michałowska – Kuźmowicz, Iwona Osiecka


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5