Patrol ekologiczny przedszkolaków z "dwójki"

2016-03-01 08:01:22 (ost. akt: 2016-03-01 08:08:51)

Autor zdjęcia: archiwum przedszkola nr 2

Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 2 w Bartoszycach wyruszyła na ekologiczny patrol. Niestety dzieci na drodze spotkały porozrzucane papiery, puszki, butelki, foliowe worki. Pytały: "dlaczego?"
Nasze przedszkole dostarcza dzieciom wiele możliwości poznawania przyrody, poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i z jej zjawiskami.

Chętnie  przybliżamy dzieciom wiadomości z zakresu ochrony przyrody i ekologii. 

W roku szkolnym 2015/2016 powstała inicjatywa na zorganizowanie przez dzieci z grupy Skrzaty patrolu ekologicznego.  

Przy sprzyjającej pogodzie dzieci  wybrały się na spacer, którego celem   była obserwacja przyrody w okolicy przedszkola oraz zwrócenie uwagi, czy pobliskie środowisko jest czyste i bezpieczne. Zanim wyszły na patrol, odbyły krótką rozmowę podsumowującą wcześniej zdobyte wiadomości na temat ochrony przyrody i dbania o nasze środowisko, omówiły  na co powinny  szczególnie zwracać uwagę. 

Wyposażeni w lupy i tutki  ruszyły  przed siebie na obserwacje  otoczenia sąsiadującego z przedszkolem. Podczas spaceru dzieci zwracały uwagę na otaczające nas śmieci, a pani  dokumentowała to robiąc fotografie.

Przedszkolaki zaobserwowały, że w najbliższej okolicy zbyt mało  jest  koszy na śmieci, a okolica sąsiadująca  z przedszkolem jest trochę zaśmiecona.

Ich  oczom ukazała się szara rzeczywistość, niestety dzieci na drodze spotkały porozrzucane papiery, puszki, butelki, foliowe worki…  Ale najbardziej dzieci poruszył bałagan przy pojemnikach na segregację odpadów.

Zadawały pytania, wszystkie zaczynały się od słowa: „dlaczego?”.

No właśnie, zastanówmy się, przecież to my dorośli mamy największy wpływ na wychowanie dzieci, uczymy ich pozytywnych postaw, dbania o środowisko, a zarazem dajemy przykład, że śmieci wokół to norma, przyzwalamy na działania, które niszczą przyrodę i nas samych .

Nie musimy organizować wycieczek do lasu by mieć kontakt z przyrodą, mieszkamy w miejscu, w którym przy odrobinie zaangażowania, może być równie pięknie, zielono. Dbajmy o nasze otoczenie.

Natomiast maluszki z grupy Krasnoludki podczas patrolu ekologicznego sprawdzały czy w okolicy naszego przedszkola jest czysto.

Okazało się, że w pobliżu przedszkola są rozrzucone śmieci. Nasze środowisko niestety nie jest czyste. A przecież maluchy już wiedzą, ze śmieci należy wyrzucać do kosza, że trzeba je segregować a do tego służą kolorowe pojemniki na śmieci.

Krasnoludki zapoznały się z kolorami koszy i rodzajem odpadów: szkło, plastik, papier, metal i wiedzą do którego kosza należy je wrzucać.

Iwona Osiecka i Danuta Banach


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
 Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. vnhgnxfgn #1944185 | 188.146.*.* 2 mar 2016 07:37

    Dzieci pytały dlaczego śmieci leżą na chodnikach? Co za bzdury, niejednokrotnie widziałem mamusie idące z dziećmi, które bezczelnie wyrzucały mi pod okno papierki po cukiereczkach a mamusia żadna nie reagowała, to się z domu wynosi, wszyscy popieramy a jak nikt nie widzi to jak świnki. Przyznacie, że wszyscy popieramy to, aby nie śmiecić, ale niech każdy z nas zrobi rachunek sumienia...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5