Weź udział w konsultacjach społecznych. Pomóż tworzyć mapę zagrożeń

2016-02-02 18:14:24(ost. akt: 2016-02-02 18:36:22)
Zapraszamy na konsultacje społeczne w sprawie mapy zagrożeń w powiecie bartoszyckim.

Zapraszamy na konsultacje społeczne w sprawie mapy zagrożeń w powiecie bartoszyckim.

Autor zdjęcia: redakcja archiwum

W Komendzie Powiatowej Policji w Bartoszycach odbędą się konsultacje społeczne dotyczące wojewódzkiej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Organizatorzy zapraszają każdego kto che w nich uczestniczyć 9 lutego 2016 r. o godz. 11.
Mapa zagrożeń to narzędzie służące do rzetelnego i czytelnego komunikowania społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń, przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Wizualizacja stanu bezpieczeństwa będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z rozlokowaniem struktur policji.

Wskaźniki zagrożenia przestępczością kryminalną na 10 tys. mieszkańców w poszczególnych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego.
Fot. KWP w Olsztynie
Wskaźniki zagrożenia przestępczością kryminalną na 10 tys. mieszkańców w poszczególnych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego.
Po co mapa zagrożeń bezpieczeństwa i co z niej wynika dla mieszkańców Warmii i Mazur oraz powiatu bartoszyckiego?

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.

Narzędzie, które pozwoli na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny, z uwzględnieniem oczekiwań społecznych.

Mapa ta - wizualizacja stanu bezpieczeństwa - będzie, jak powiedział w wywiadzie dla „Policji 997” Jarosław Zieliński wiceminister spraw wewnętrznych i administracji "jednym z najważniejszych czynników, na podstawie których można będzie kształtować struktury terenowe Policji (…) będzie także punktem wyjścia do decyzji związanych z takim rozlokowaniem struktur Policji, które pozwoli na zapewnienie jednakowego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa w całym kraju."

Wskaźniki zagrożenia przestępczością narkotykową na 10 tys. mieszkańców w poszczególnych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego.
Fot. KWP w Olsztynie
Wskaźniki zagrożenia przestępczością narkotykową na 10 tys. mieszkańców w poszczególnych powiatach woj. warmińsko-mazurskiego.
Policjanci zapraszają do udziału w konsultacjach wszystkie zainteresowane osoby. Może w nich wziąć udział każdy. Konsultacje na poziomie województwa odbyły się 28 stycznia w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Brali w nich udział policjanci, samorządowcy i przedstawiciele administracji rządowej.

Przedstawiciele samorządów lokalnych i służb po zapoznaniu się z propozycją przedstawioną przez policję zgłosili szereg cennych inicjatyw, które pozwolą na lepsze opracowanie i skuteczniejsze funkcjonowanie mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

Mówiono m.in. o:

- możliwości zgłaszania komendantom miejskim/ powiatowym policji przez wójtów swoich lokalnych potrzeb w zakresie bezpieczeństwa;

- wykorzystaniu do propagowania mapy nie tylko stron internetowych policji, ale także mediów społecznościowych i lokalnych portali;

- możliwości pokazywania danych porównywalnych, w wieloletniej perspektywie, aby móc obserwować zmianę sytuacji i ocenić skuteczność przyjętych rozwiązań;

- wykorzystaniu do wymiany informacji między służbami już istniejących systemów;

- rozszerzeniu kategorii zdarzeń - np. o te lokalne - dotyczące braku wody, zagrożeń chorobowych, czy epidemiologicznych, wieku populacji;

- prezentowaniu na mapie "tzw. dobrych praktyk";

- zaprezentowaniu na tej jednej mapie danych nie tylko policji, ale także innych służb;

- dostępności danych dotyczących zagrożeń wyłącznie do użytku wewnętrznego służb, a prezentowanie tylko sukcesów, bo to one budują poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Wszystkie głosy zostały skrupulatnie odnotowane i zostaną uwzględnione w tworzeniu projektu mapy zagrożeń bezpieczeństwa.

mk/af/and

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. 123 #1923957 | 88.156.*.* 3 lut 2016 20:42

    Wiem, że wszędzie "drukują" statystykę, ale w tym Kętrzynie to mają chyba jakiegoś Kojaka albo innego Monka. I ktoś w to wierzy?No chyba, że kradzież Mercedesa z ogródka kwalifikują jako kradzież ogrodową.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. 123 #1923950 | 88.156.*.* 3 lut 2016 20:37

    Nie jestem kociemniak, ale ten artykuł est tak napisany urzędniczą nowomową, że mało kto go zrozumie. Można w 3-4 zdaniach napisać o co chodzi. Wiem, że to nie wina redakcji.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. xyz #1923516 | 91.196.*.* 3 lut 2016 13:31

    Zróbcie coś z drogą na Bezlede, bo tam strach jeździć. Np ograniczenie do 70, ciągłe linie i z 10 fotoradarów, na pewno pomoże.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5