Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy odwiedzić Polskę

2015-12-06 18:31:39(ost. akt: 2015-12-06 18:43:07)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Trudno było rozstawać się z polskimi przyjaciółmi uczestnikom Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży przybyłym do Bartoszyc z Suchopołowa. Pobyt w Bartoszycach nazywali "darem od losu" i już tęskną za Bartoszycami.
"Będę tęskniła za tym miastem i tymi ludźmi. Mam nadzieję, że jeszcze tutaj wrócę", "Zrobiłem bardzo dużo fotografii na pamiątkę, aby móc przez wiele lat wspominać tę przygodę i przeżywać wspaniałe momenty z pobytu w Bartoszycach", "Nigdy nie zapomnę nowych polskich przyjaciół i nauczycieli. Taka możliwość trafia się raz w życiu i jestem szczęśliwy, że mogłem tutaj przyjechać", "Dziękuję wszystkim za taki podarunek od losu", "Jestem szczęśliwy, że mogłem odwiedzić sąsiednie państwo Polskę" – takimi słowami uczestnicy międzynarodowej wymiany młodzieży wyrażali swoją wdzięczność wszystkim tym, którzy sprawili, że pobyt w Bartoszycach i pięknych okolicach przyniósł wiele pozytywnych wrażeń i emocji.

Projekt Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży mógł być zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Narodowego Centrum Kultury oraz zaangażowaniu Stowarzyszenia Absolwentów, Sympatyków, Przyjaciół Szkoły Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania „Kałyna”.

Młodzież z Suchopołowiańskiej Szkoły Średniej (mała miejscowość Suchopołowa położona jest 200 km na wschód od Kijowa) spędziła w Polsce 12 dni, realizując twórczo wraz ze swoimi nowymi kolegami z Ukraińskiej Szkoły w Bartoszycach zadanie pn. „Teatralno-muzyczne spotkania”.

Celem projektu było poznawanie kultury polskiej i ukraińskiej poprzez zgłębianie wiedzy na temat kultury muzycznej, sztuki teatralnej, rozwijanie umiejętności aktorskich oraz przygotowanie pod opieką wolontariuszy i instruktorów teatralnej kompozycji muzyczno-literackiej z elementami tańca, przedstawiającej drogę do wolności Polski i Ukrainy.

Uczestnicy aktywnie brali udział w warsztatach teatralnych, muzycznych i tanecznych, podczas których poznawali literaturę związaną z dążeniami niepodległościowymi Polski i Ukrainy. Wielkie wrażenie na uczestnikach z Ukrainy zrobiła poezja niepodległościowa, w tym twórczość barda Jacka Kaczmarskiego i jego utwór „Mury”. Wspólnie z kolegami z Bartoszyc poznawali ukraińskie i polskie pieśni patriotyczne, a podczas warsztatów tanecznych nauczyli się poloneza. Ciekawy program artystyczny został zaprezentowany społeczności szkolnej 16 listopada.

Przedsięwzięcie nieprzypadkowo odbywało się w listopadzie. Młodzież uczestniczyła w XIV Biegu Niepodległości, organizowanym w mieście, a także w VII Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Ja i mały teatr”.

Ważnym elementem artystycznego przedsięwzięcia była możliwość uczestniczenia w X Ogólnopolskich Dniach Teatru Ukraińskiego. Uczestnicy obejrzeli w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie spektakl „Swatannia na Honczariwce” w wykonaniu artystów Lwowskiego Teatru Dramatycznego im. M. Zańkoweckiej. Olsztyńskie przedsięwzięcie teatralne było okazją do spojrzenia na sztukę przez pryzmat zawodowych aktorów i wpisywało się doskonale w charakter projektu.

Szczególnym powodzeniem wśród grupy ukraińskiej cieszyły się lekcje języka polskiego oraz nauka polskich piosenek, którymi zachwycali się w każdej możliwej sytuacji: podczas wycieczek edukacyjnych, spotkań integracyjnych i w wolnym czasie.

Nabyte umiejętności językowe ukraińscy partnerzy mieli możliwość zaprezentować w czasie pożegnalnego koncertu. Natomiast kontakt z rówieśnikami z Ukrainy służył usprawnieniu komunikowania się w języku ukraińskim dzieciom z Bartoszyc oraz nawiązywaniu przyjaznych relacji.

Niezapomniane wrażenia pozostawiły wspólne wycieczki edukacyjne, służące poznawaniu historii i kultury regionu (Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Górowo Iławeckie) oraz wieczorne spacery po Bartoszycach, podczas których rówieśnicy z Polski odkrywali ukraińskim kolegom tajemnice miasta trzech kultur. Młodzież z Ukrainy przejawiała duże zainteresowanie historią i kulturą regionu, i była pod wrażeniem piękna Bartoszyc oraz okolicznych miasteczek.

Szczególnie w pamięci pozostanie spotkanie modlitewne w związku z Peregrynacją Symboli Światowych Dni Młodzieży, które miała zaszczyt organizować ukraińska szkoła w Bartoszycach.

Dla gości z Ukrainy wydarzenie to było wyjątkowym przeżyciem pełnym emocji, gdyż dotychczas nigdy nie uczestniczyli w takiej formie modlitwy. Ponadto udział w XVI Archidiecezjalnym Przeglądzie Twórczości Religijnej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Górowie Iławeckim był również ważnym wydarzeniem w życiu duchownym młodzieży z Ukrainy, podczas którego zaprezentowali niezwykle poruszający spektakl-requiem poświęcony bohaterom Rewolucji Godności 2013 r. i wojnie na Ukrainie.

Wiele radości przyniósł pobyt w ośrodku „Gwarek”, warsztaty malowania bombek w Zakładzie Produkcji Szkła w Kętrzynie oraz warsztaty „Zręczne ręce” w szkole, podczas których dzieci wykonywały różne ozdoby i każdy mógł zabrać do domu świąteczny prezent wykonany własnoręcznie.

Teatralno-muzyczne spotkania zapiszą się w biografię uczestników jako wyjątkowe, a szczególnie dla dzieci z Ukrainy, dla których wyjazd do Polski był pierwszą zagraniczną wycieczką w życiu, a pobyt w Bartoszycach i wielokulturowym regionie Warmii i Mazur zostanie niezapomnianą, miłą przygodą dzieciństwa, która chociaż na chwilę pozwoliła zapomnieć o tragicznych wydarzeniach wojennych na Wschodzie Ukrainy.

W realizację projektu zaangażowało się wielu uczniów, nauczycieli, członków Stowarzyszenia Absolwentów „Kałyna” oraz rodziców. Pomoc okazały również instytucje i firmy. Wszystkim osobom i instytucjom za wsparcie gorąco dziękujemy.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5