Elastografia nadzieją dla pacjentek ciężarnych

2015-09-18 12:00:00(ost. akt: 2015-09-22 14:31:38)   Artykuł sponsorowany
Małgorzata Świątkowska-Freund z  Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Małgorzata Świątkowska-Freund z Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

To badanie zrewolucjonizowało rynek badań prenatalnych. Teraz można z niego skorzystać również w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. O elastografii mówi dr hab. nauk medycznych Małgorzata Świątkowska-Freund z Kliniki Położnictwa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która szkoliła olsztyńskich specjalistów.
— Na czym polega badanie USG metodą elastografii?
— Metoda elastografii polega na pomiarze właściwości mecha-nicznych tkanki — cechy fizycznej określanej w języku polskim jako sprężystość (a w angielskim — elasticity, stąd elastografia). Służy do różnicowania i oceny miejsc w tkankach, które są zmianami patologicznymi, a które nie. Służy do oceny tkanek, żeby określić, które ich części są prawidłowe, a które wykazują cechy patologiczne. W przypadku położnictwa duże znaczenie ma właściwa diagnostyka szyjki macicy, która jest odpowiedzialna za poród w odpowiednim czasie. Jeśli zbyt wcześnie staje się miękka, może to doprowadzić do porodu przedwczesnego. Jeśli pozostaje twarda zbyt długo, efektem jest ciąża przenoszona. Zwykle badanie jest przeprowadzane palpacyjnie, a jego wynik jest bardzo subiektywny. Jeden lekarz stwierdzi, że szyjka macicy jest zbyt miękka, inny może mieć odmienne zdanie. Elastografia jest nową metodą, która pozwoli zobiektywizować ocenę elastyczności szyjki macicy w czasie ciąży.

— Elastografia jest więc zdecydowanie bardziej precyzyjna.
— Badanie elastograficzne jest komfortowe i jeszcze raz powtórzę — obiektywne. To od jego wyniku zależy, jakie leki będą podane pacjentce, jakie czynności diagnostyczne podejmiemy. To jeden aspekt elastografii. Ta metoda jest również pomocna w przypadku kobiet, które mają nieprawidłowe krwawienia z macicy, u których podejrzewa się zmiany nowotworowe. Być może dzięki elastografii pacjentki, które mają podejrzenie przerostu śluzówki w jamie macicy, unikną łyżeczkowania bądź pobierania wycinków.

— Kto może skorzystać z badania?

— Na takie badanie powinna zgłosić się każda kobieta ciężarna. Elastografia jest dodatkowym elementem umożliwiającym postawienie właściwego rozpoznania.

Na badania i wizyty można już się rejestrować. Informacje i ankiety rejestracyjne znajdziecie na stronie: projekt.szpital.olsztyn.pl.





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5