Nadleśnictwo otrzymało sztandar

2015-09-22 12:35:26 (ost. akt: 2015-09-22 20:13:08)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Mszą świętą w kościele farnym w Bartoszycach rozpoczęły się uroczystości związane z nadaniem sztandaru Nadleśnictwu Bartoszyce. główne uroczystości z udziałem pododdziałów wojska, lesników, policji, służby więziennej i straży granicznej odbyły się na placu Bohaterów Westerplatte.
Mszę świętą w intencji leśników i ich rodzin odprawił ks. arcybiskup Wojciech Ziemba w asyście kapłanów dekanatu Bartoszyce. Podczas nabożeństwa poświęcono nowy sztandar Nadleśnictwa.

- Niech ten sztandar nie będzie tylko wyróżnikiem określonej grupy zawodowej, ale też będzie świadectwem prawdy o człowieku i o świecie w którym człowiek żyje, o potrzebie ochrony środowiska. Sztandar otrzymuje dziś szczególna grupa zawodowa, leśnicy, którzy na co dzień obcują z naturalnym środowiskiem - mówił w homilii abp Ziemba.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 13 na placu Bohaterów Westerplatte z udziałem zaproszonych gości, fundatorów sztandaru przy zbiórce pododdziałów 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, Nadleśnictwa Bartoszyce, Placówki Straży Granicznej w Bezledach, Aresztu Śledczego w Bartoszycach, Komendy Powiatowej Policji i Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.

Uroczystości zaczęły się od złożenia meldunku nadleśniczemu Zygmuntowi Zbigniewowi Pampuchowi i zgodnie z wojskowym ceremoniałem, od przeglądu pododdziałów oraz oddania honorów wszystkim, licznym pocztom sztandarowym. Poniesiono flagę państwową na maszt i odegrano oraz odśpiewano Hymn Narodowy. Gości witał nadleśniczy Pampuch.

Akt ufundowania sztandaru odczytał Wojciech Prokocki - przewodniczący komitetu społecznego. Fundatorzy symbolicznie wbijali gwoździe w drzewce sztandaru. Tym razem nie młotkiem a znaną w leśnictwie tzw. cechówką.

Delegacja komitetu honorowego - rodzice chrzestni sztandaru: poseł Miron Sycz oraz radni sejmiku województwa Zbigniew Pietrzak i Adam Ołdakowski wręczyli sztandar dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - Małgorzacie Błyskun. Ta z kolei, po odebraniu przysięgi sztandar przekazała nadleśniczemu Pampuchowi a on pierwszemu pocztowi sztandarowemu nadleśnictwa w składzie: Barbara Drzazga, Krzysztof Subotowicz, Ewelina Sieniawska.

Gratulacje składali nadleśnictwu poseł Miron Sycz, wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk, dyrektor RDLP w Olsztynie Małgorzata Błyskun, starosta bartoszycki Wojciech Prokocki.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i krotki koncert orkiestry wojskowej z Giżycka. Uroczystość zgromadziła licznie młodzież i dzieci oraz mieszkańców Bartoszyc. Zebrani na placu mogli oglądać wystawy nadleśnictw z tereny całego województwa, brać udział w konkursach, spojrzeć przez mikroskop na gałązkę świerka, zrobić sobie zdjęcie a także - w stoisku Szpitala Powiatowego w Bartoszycach - zmierzyć ciśnienie i zmierzyć poziom cukru we krwi oraz zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plŹródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5