Dziś za 100km/h będzie mandat, jutro stracisz prawo jazdy

2015-05-17 14:16:06(ost. akt: 2015-05-17 14:37:13)

Autor zdjęcia: Materiały KWP w Olsztynie

Jeszcze dziś przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym nawet o 50 km/h może skończyć się tylko mandatem i punktami karnymi. Już jutro policjant za takie przekroczenie prędkości zatrzyma prawo jazdy. Szybko, skutecznie i bez ceregieli. Kierowca straci prawo jazdy na 3 miesiące.
18 maja wchodzą w życie przepisy umożliwiające czasowe zatrzymywanie prawa jazdy kierowcom, którzy znacznie przekroczą prędkość lub będą przewozić większą niż dopuszczalna ilość osób.  

Przepisy mają działać prosto, skutecznie i bez zbędnych ceregieli. Kierowca, który w obszarze zabudowanym, przekroczy prędkość o więcej niż 50 km/h, automatycznie straci prawo jazdy na trzy miesiące.

Dokument zatrzyma policja, a starosta wyda odpowiednią decyzję administracyjną. Jeśli w tym okresie kierowca dalej będzie jeździł autem, to okres zatrzymania zostanie przedłużony do sześciu miesięcy, a gdy po raz kolejny będzie kierowała pojazdem w wydłużonym okresie zatrzymania prawo jazdy, starosta wyda decyzję o całkowitym cofnięciu mu uprawnień do kierowania pojazdem.

Na trzy miesiące prawo jazdy stracą również ci kierowcy, którzy przewożą między innymi samochodem osobowym czy ciężarowym więcej niż dwie, w przypadku autobusów więcej niż 5 osób ponad liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym. Od tego są również odstępstwa.

Skoro policjant zatrzyma prawo jazdy kierowcy od razu podczas kontroli, to co się stanie z samochodem?

- Kierowca otrzyma od policjanta pokwitowanie, na podstawie którego będzie mógł jeszcze przez 24 godziny kierować pojazdami - tłumaczy kierownik referatu ruchu drogowego KPP w Bartoszycach kom. Jacek Kaczmarczyk. W przypadku gdy prawo jazdy zostało wydane przez właściwy organ innego państwa, a jednocześnie kierujący nie posiada miejsca zamieszkania na terenie Polski pokwitowanie na zatrzymane prawo jazdy uprawnia do kierowania przez 72 godziny - informuje.

Sankcje wydają się dotkliwe. Co o nich sądzą sami kierowcy?
- To bat na kierowców – nie ma wątpliwości pan Marcin, właściciel firmy przewozowej i kierowca. - Nie ma co ukrywać, że zdarzało mi się zabierać do mego busa więcej osób niż mówi zapis w dowodzie rejestracyjnym. Zawsze na prośbę pasażerów. Zatrzymanie prawa jazdy w takim przypadku uważam za zbyt dotkliwą sankcję, choć po wejściu przepisów na pewno nie pozwolę już sobie na przekraczanie liczby pasażerów - mówi p. Marcin.

- Za uzasadnione i słuszne uważam zatrzymywania uprawnień za przekraczanie prędkości w terenie zabudowanym. Nie wydaje mi się, abym kiedykolwiek, nawet prywatnie, jechał „stówką” w terenie zabudowanym więc nie boję się, że za coś takiego stracę prawo jazdy – mówi kierowca.

- Kierowców, którzy w obszarze zabudowanym przekraczają prędkość o więcej niż 50 km/h nie ma zbyt wielu. Takich przypadków od początku roku odnotowaliśmy kilka - mówi kom Kaczmarczyk.

- Pamiętać należy, że przy prędkości rzędu 80 km/h kiedy dochodzi do zderzenia z pieszym jego szanse na przeżycie są bliskie zeru. Przypadków większej liczby osób niż przewidziane jest to w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu nie odnotowujemy dużo. Od początku roku była tylko jedna taka sytuacja - kontynuuje kom. Jacek Kaczmarczyk.

W przepisach jest też sporo zmian dotyczących tych, którzy jeżdżą w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków. W ubiegłym roku w powiecie bartoszyckim policjanci zatrzymali 225 pijanych kierowców, a dwa lata temu — 272. Tylko w I kwartale bieżącego roku policjanci ujawnili i wyeliminowali z dróg 37 nietrzeźwych kierujących. Jest to efekt zwiększonej liczby kontroli oraz prowadzonych działań na terenie powiatu. W 2014 pijani kierowcy spowodowali w naszym powiecie 7 wypadków i 14 kolizji.

Problem stanowią też kierowcy, którzy prowadzą pojazdy w stanie nietrzeźwości mając orzeczony sądowy zakaz. Po zmianach przepisów, ci którym będzie zależało na odzyskaniu prawa jazdy, będą musieli zainstalować w aucie blokadę alkoholową.

- Blokada alkoholowa uniemożliwi uruchomienie pojazdu w przypadku, gdy poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu wyniesie co najmniej 0,2 promila alkoholu w organizmie – wyjaśnia kom. Kaczmarczyk.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jak wszyscy to wszyscy babcia też ! #1736201 | 213.146.*.* 17 maj 2015 17:28

    Za łapówkę kara śmierci Za błąd w sztuce lekarskiej kara śmierci. Sędziowie, prokuratorzy, dyplomaci za jazdę na bani kara więzienia od lat 3 Za malwersacje pieniężne kara więzienia od lat 5 ciu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. londyńczyk #1736164 | 50.14.*.* 17 maj 2015 16:30

    Zaostrzyć kary za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzajacych.Przy powtórnym przyłapaniu wsadzać do więzienia(to samo dla kierujących bez pozwolenia...Ale to sprawa naszego popieprzonego prawa.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5