Znasz 5 kroków do bezpieczniejszej żywności? Nie? To przeczytaj ten artykuł

2015-04-03 09:10:07(ost. akt: 2015-04-03 09:21:19)
Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest każdego roku 7 kwietnia, aby uczcić rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. Co roku jest wybierany temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. 67. rocznica obchodów „Światowego Dnia Zdrowia” jest okazją do podjęcia działań sprzyjających poprawie stanu zdrowia. Tematem przewodnim tegorocznego święta jest „Bezpieczeństwo żywności”, a hasło brzmi „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”.
Wzrost liczby ludności, uprzemysłowienie produkcji rolnej i zwierzęcej staje się wyzwaniem dla producentów żywności, którzy zobowiązani są do przestrzegania wymogów prawa żywnościowego i ponoszą pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności, którą produkują, transportują, przechowują i sprzedają.

Do przestrzegania prawa w zakresie dostarczania zdrowej i bezpiecznej żywności zobowiązani są producenci i handlowcy, co jest nadzorowane przez organy państwowe. W ramach Urzędowej Kontroli Żywności i Monitoringu oraz systemu ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach – RASFF, Państwowa Inspekcja Sanitarna bada próbki żywności. W przypadku stwierdzenia przekroczeń najwyższych dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń, podejmowane są działania eliminujące zagrożenia poprzez niezwłoczne wycofanie żywności z obrotu.

Na jakość żywności mają wpływ: czynniki biologiczne, chemiczne i fizyczne. Są one przyczyną chorób układu pokarmowego, układu odpornościowego, chorób nowotworowych oraz zaburzają funkcjonowanie układu nerwowego, nerek oraz prawidłowy rozwój.

Objawami zatruć pokarmowych są: gorączka, ból głowy, nudności, wymioty, ból brzucha i biegunka. Przebieg choroby może być łagodny lub mieć ciężki charakter i prowadzić do zgonu.

Według statystyk WHO spożywanie niebezpiecznych produktów żywnościowych jest przyczyną śmierci ok. 2 milionów ludzi rocznie. Do żywności najczęściej zanieczyszczonej należą: jaja, drób, surowe mleko, niedopieczone/niedogotowane mięso, świeże owoce i warzywa oraz woda pitna.

Każdy z nas będąc świadomym konsumentem przestrzegającym zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania środków spożywczych wg „Pięciu kroków do bezpieczniejszej żywności” ma możliwość przyczynienia się do poprawy jakości spożywanej żywności:

1. Utrzymuj czystość: myj ręce przed kontaktem z żywnością i podczas jej przygotowywania, myj ręce po wyjściu z toalety, myj i odkażaj wszystkie powierzchnie i sprzęty wykorzystywane podczas przygotowywania żywności, chroń kuchnię i żywność przed owadami i innymi zwierzętami.

2. Oddzielaj żywność surową od ugotowanej: surowe mięso, drób, owoce morza od innej żywności; do przygotowywania surowej żywności używaj oddzielnego sprzętu i przedmiotów, np. noży i desek do krojenia; magazynuj żywność w oddzielnych pojemnikach, tak aby nie dopuścić do kontaktu między żywnością surową z już ugotowaną.

3. Gotuj dokładnie: gotuj dokładnie, przede wszystkim mięso, drób, jaja i owoce morza; żywność taką jak np. zupy doprowadzaj do wrzenia tak, aby zyskać pewność, że osiągnęła ona temperaturę 70°C; odgrzewaną żywność przed spożyciem również odgrzej do temperatury powyżej 70°C. Właściwa obróbka termiczna żywności prowadzi do zniszczenia mikroorganizmów.

4. Utrzymuj żywność w odpowiedniej temperaturze: nie pozostawiaj ugotowanej żywności w temperaturze pokojowej przez okres dłuższy niż dwie godziny; wszystkie gotowane i łatwo psujące się produkty przechowuj w lodówce (najlepiej w temperaturze poniżej 5°C); nie przechowuj żywności zbyt długo, nawet jeśli przechowujesz ją w lodówce.

5. Używaj bezpiecznej wody i żywności: używaj bezpiecznej wody lub poddaj ją takim działaniom, aby stała się ona bezpieczna; do spożycia wybieraj tylko świeżą i zdrową żywność; myj owoce i warzywa, nie jedz żywności, która utraciła już datę przydatności do spożycia.

Oprócz wyżej wymienionych zasad należy pamiętać o przestrzeganiu higieny podczas dokonywania zakupów, m.in.: porcjowaniu i pakowaniu produktów spożywczych przy użyciu przygotowanego w sklepie wyposażenia oraz wykorzystywaniu koszy zgodnie z przeznaczeniem (nie przewożeniu dzieci w koszach w części przeznaczonej na zakupy).

Ponadto w sezonie letnim należy pamiętać, że zbyt długie przetrzymywanie zakupionej żywności w wysokiej temperaturze sprzyja namnożeniu się drobnoustrojów powodujących zatrucia pokarmowe.

Mając na uwadze wciąż aktualny problem zapewnienia bezpieczeństwa żywności, należy przestrzegać powyższych zasad higieny dokonywania zakupów, przygotowywania i spożywania posiłków. Świadomość konsumencka ma wpływ na poprawę jakości żywienia oraz ograniczenie występowania chorób.

PSSE Bartoszyce

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5