Płoną suche trawy i nieużytki powiatu. Strażacki tydzień
2015-03-24 06:48:33(ost. akt: 2015-03-24 07:14:36)
Miniony tydzień dla strażaków powiatu bartoszyckiego minął z rekordową ilością pożarów. Spłonęło 30 hektarów pozostałości roślinnych.
W okresie od 16 do 22 marca br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 47 razy, z czego 3-krotnie podczas zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia i aż 43-krotnie podczas działań gaśniczych. Zarejestrowano również 1 alarm fałszywy w dobrej wierze. Ogółem w działaniach zaangażowanych było 398 strażaków powiatu z czego 374 podczas działań gaśniczych.
Działania gaśnicze zostały zdominowane przez pożary suchych traw i nieużytków rolniczych. Było ich 35. Zarejestrowano również pożary śmietników oraz dzikich wysypisk śmieci.
Do zdarzenia stwarzającego poważne zagrożenie doszło 18 marca w Kandytach, gdzie w wyniku pożaru drewnianej stodoły zagrożone były budynki mieszkalne oraz 17 marca w okolicach Trutnowa, gdzie zagrożone były uprawy leśne ( spłonęło ok. 180 m2 10 letniej uprawy sosnowo-modrzewiowej) w następstwie pożaru balotów siana.
Akcje gaśnie w obu tych przypadkach prowadzone były przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych, przy silnym wietrze potęgującym zagrożenia.
W zakresie likwidacji skutków miejscowych zagrożeń strażacy prowadzili działania: związane z kolizją drogową w Górowie Iławeckim 19 marca, gdzie zderzyły się dwa samochody osobowe, działania związane z zagrożeniem spowodowanym przez przewrócone drzewo na drodze powiatowej w pobliżu miejscowości Woryny.
Ilość działań gaśniczych podczas pożarów suchych traw wskazuje, że nie wszyscy zdają sobie sprawę z zagrożenia jakie one niosą. Wystarczy bowiem słaby wiatr, aby ogień wymknął się spod kontroli. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzenia i błyskawicznie trawi okoliczne tereny, powodując zagrożenia dla przebywających w pobliżu ludzi, zwierząt oraz mienia.
Wówczas ta niefrasobliwość lub nawet bezmyślność staje się przyczyną ludzkiej tragedii lub znacznych strat. Ważnym aspektem jest również wymiar prawny, gdyż w Polsce wypalanie traw jest zabronione, a dopuszczająca się tego osoba podlega karze grzywny lub aresztu.
Zachęcam czytelników do zgłębienia powyższej tematyki w zakresie skutków i zagrożeń na stronie internetowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach (www.straz.bartoszyce.pl).
Powszechnie panująca opinia, że wypalanie jest najlepszym sposobem chwastobójczym jest pozbawiona podstaw naukowych. Po przejściu pożarów ziemia na "wypaleniskach" staje się jałowa, ogień spowalnia proces tworzenia próchnicy i hamuje proces użyźniania gleby.
Powszechnie panująca opinia, że wypalanie jest najlepszym sposobem chwastobójczym jest pozbawiona podstaw naukowych. Po przejściu pożarów ziemia na "wypaleniskach" staje się jałowa, ogień spowalnia proces tworzenia próchnicy i hamuje proces użyźniania gleby.
Podczas spalania materii organicznej w wysokich temperaturach tworzą się także znaczne ilości szkodliwych związków. Te zgubne działania bezpośrednio wpływają na środowisko w którym żyjemy.
Takie pożary angażują znaczne siły straży pożarnej a kierowani do takich akcji strażacy mogą być potrzebni, w tym samym czasie, do ratowania życia ludzi poszkodowanych w wypadku drogowym czy innym tragicznym zdarzeniu.
Zaangażowanie w akcję gaszenia pożaru suchej trawy powoduje znaczne wydłużenie czasu dojazdu do miejsca innego zdarzenia, a często o życiu człowieka decydują minuty.
Przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.
st. kpt. Marek Wojczulanis
Czytaj e-wydanie ">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez