Ponad dwa tysiące km sieci

2015-03-12 00:41:46 (ost. akt: 2015-03-12 09:42:00)   Artykuł sponsorowany
Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa, marszałek Gustaw Marek Brzezin i Józef Maciejewski, wójt gminy Sorkwity

Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa, marszałek Gustaw Marek Brzezin i Józef Maciejewski, wójt gminy Sorkwity

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Na Warmii i Mazurach powstaną 2273 kilometrów sieci szerokopasmowej z programu Polski Wschodniej. Sieć światłowodowa będzie dostarczać internet hurtowo operatorom, a za ich pośrednictwem, dzięki połączeniu zwanemu siecią „ostatniej mili”, mieszkańcom. To cześć planu cyfrowego dla Warmii i Mazur, który był tematem konferencji zorganizowanej przez samorząd województwa 2 marca w Olsztynie.
— Budowa sieci szerokopasmowej przyczyni się do wszechstronnego rozwoju regionu — powiedział marszałek Gustaw Marek Brzezin. — Projekt wart jest ponad 300 milionów zł, mamy już 83 proc. zaawansowania inwestycji. I choć realizujemy go w niełatwej formule partnerstwa prywatno-publicznego, prace idą bardzo sprawnie.

Marszałek zwrócił się do bardzo licznie zebranych samorządowców, by wspólnie działali na efekt ostatniej mili. Apelował o obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego i podatków za nieruchomości. — Jeżeli już na starcie damy wysoką cenę za internet, nie będzie sprzyjać to rozwojowi sieci. Musimy patrzeć perspektywicznie. Efektem porozumień podpisywanych między samorządem województwa a władzami lokalnymi ma być doprowadzenie szybkiego internetu do domów setek tysięcy osób — zapowiedział.

Sylwia Jaskulska, członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, odniosła się do sieci ostatniej mili: — Pod koniec 2015 roku powstanie sieć szkieletowo-dystrybucyjna, tzw. kręgosłup, która będzie stanowić pierwszy krok do zapewnienia możliwości korzystania z szerokopasmowego internetu. Aby realizowany przez województwo projekt spełnił w 100 proc. oczekiwania mieszkańców, przedsiębiorców i pomógł w intensyfikacji rozwoju gospodarczego regionu, niezbędna jest rozbudowa sieci dostępowej (ostatniej mili), która połączy regionalną sieć szkieletowo-dystrybucyjną z każdym gospodarstwem domowym, zakładem pracy, czy instytucją. To właśnie sieć ostatniej mili jest ostatnim odcinkiem sieci do abonenta końcowego: mieszkańca, firmy, instytucji, czyli połączeniem z siecią globalną. To o jej rozwój musimy wspólnie, jako samorządy, zadbać i ułatwić prowadzenie procesu inwestycyjnego.

Podczas konferencji przedstawiciele trzech lokalnych samorządów podpisali porozumienie z samorządem województwa w sprawie planu cyfrowego. Jednym z nich był Józef Maciejewski, wójt gminy Sorkwity. — Jak przekonałem radnych do obniżenia opłat? Nie było to łatwe — odpowiada wójt. — Zdecydowała waga argumentów: jeśli chcemy przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu, musimy mieć dostęp do internetu szerokopasmowego, a więc jakieś koszty trzeba ponieść. Obecnie mamy dwie firmy zainteresowane inwestowaniem w ostatnią milę.

https://m.wm.pl/2015/03/orig/logo-235819.jpg

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5