Bartoszyckie spotkanie z polską i ukraińską kolędą

2015-01-26 08:45:32 (ost. akt: 2015-01-26 15:38:04)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Miłośnicy kolęd i pieśni bożonarodzeniowych mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w świątecznym koncercie pn. „Spotkanie z kolędą”, który odbył się 20 stycznia w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach. Nad przedsięwzięciem honorowy patronat objął burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski.
Koncert rozpoczął się piękną szczedriwką „Dobryj weczir, tobi” (szczedriwka - ukraińska pieśn ludowa związana z obrzędami noworocznymi, pol. pastorałka) w wykonaniu szkolnego chóru „Lisowa pisnia”.

Grupa „Wodohraj” zaprezentowała starą kolędę „Szczo to za predywo”, zaś trio „Wesełynka” zachwyciła wszystkich kolędą „Rizdwo” (tłum. „Boże Narodzenie”). Wszystkim grupom akompaniowała nauczycielka Natalia Szelest.

Przedszkolaki oraz najmłodsi uczniowie ukraińskiej szkoły z „Daru lubowi” pod kierownictwem s. Oleny Mańkut przenieśli obecnych w świat ukraińskich dziecięcych kolęd, które były wykonywane niezwykle ekspresyjnie. Publiczności szczególnie spodobała się kolęda „Hej letyt koladka do Isuseniatka” („Hej, płynie kolęda do malutkiego Jezusa”).

W drugiej części koncertu kolędy i pastorałki prezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lidzbarku Warmińskim oraz filii w Górowie Iławeckim, których przygotowali nauczyciele różnych sekcji instrumentalnych. Dynamika na scenie zespołów kameralnych (gitarzyści, wiolonczeliści, fleciści, zespół muzyki dawnej, zespół muzyki myśliwskiej) sprawiła, iż widzowie z wielkim zainteresowaniem słuchali wykonawców pięknych kolęd i pieśni bożonarodzeniowych.

Na bartoszyckiej scenie zadebiutował również chór, pod kierownictwem nauczycielki Agnieszki Chomik, i niedawno powstała orkiestra symfoniczna muzycznej szkoły pod batutą Oresta Ortyńskiego.

Piękne aranżacje kolęd polskich i zagranicznych oraz poezja bożonarodzeniowa, którą prezentowała prowadząca koncert nauczycielka Marzena Mierzejewska, pozwoliły licznie przybyłym do szkoły mieszkańcom Bartoszyc i okolic przedłużyć atmosferę świąteczną, zaś padający za oknem śnieg, którego zabrakło na tegoroczne Święta Bożego Narodzenia, dopełnił świąteczny nastrój.

Uwieńczeniem koncertu była znana na całym świecie kolęda „Cicha noc”, którą wykonał chór przy akompaniamencie orkiestry, z udziałem solistki.

Oczywiście nie obyło się bez wspólnego kolędowania. Na bis wszyscy obecni goście wykonali tę kolędę w języku polskim i ukraińskim.

Dyrektorzy obu szkół Lubomira Tchórz i Andrzej Bukowski podziękowali młodym artystom i nauczycielom za piękne kulturalne przedsięwzięcie i niepowtarzalne przeżycia duchowe oraz wyrazili chęć dalszej współpracy w organizacji kolejnego „Spotkania z kolędą” za rok.

Swoimi wrażeniami podzielili się również goście: poseł na Sejm RP Miron Sycz, burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski oraz starosta powiatu bartoszyckiego Wojciech Prokocki.Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie.


To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:
">kliknij tutaj

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Ukrainki

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5