Przebadano 55 osób w kierunku jaskry. Teraz pora na badania zaćmy

2015-01-21 20:24:22(ost. akt: 2015-01-21 22:03:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pod patronatem "Gońca Bartoszyckiego" odbyła się akcja diagnostyki okulistycznej w kierunku jaskry. Zbadano 55 osób a u 17. stwierdzono odchylenia wynikające obserwacji. Troje pacjentów dowiedziało się, że ma jaskrę. Teraz pora na diagnostykę zaćmy.
Akcja diagnostyki w kierunku jaskry przeprowadzona w Specjalistycznym Centrum w Bartoszycach pod patronatem "Gońca Bartoszyckiego" przyniosła wymierne korzyści dla jej uczestników.

Zgłosiło się 55 osób, a u 17 stwierdzono podczas badań odchylenia od normy wymagające wnikliwej obserwacji. U trzech osób stwierdzono jaskrę wymagającą diagnostyki, a potem leczenia.

Równie poważnym zagrożeniem dla naszych oczu jest zaćma inaczej określana kataraktą. Jest chorobą oczu prowadzącą do zmętnienia soczewki częściowego lub całkowitego. Występuje głównie u osób starszych, po 60 roku życia i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Szacuje się, że w Polsce chorych na zaćmę jest ok 800 tyś osób.

Zaćma może wystąpić u młodszych pacjentów. Do głównych czynników ryzyka rozwoju katarakty zaliczamy: cukrzycę, galaktozemię, stosowanie sterydów, urazy oczu oraz powikłania innych chorób ocznych jak jaskry czy retinopatii barwnikowej.

Objawy zaćmy to: stopniowe pogarszanie ostrości wzroku, niewyraźne lub przymglone widzenie, nadwrażliwość na światło i olśnienie, konieczność częstej zmiany mocy okularów, słabe widzenie w nocy, zmiany widzenia barwnego i zmniejszenie intensywności kolorów, jednooczne dwojenie, problemy z oceną odległości, szybsza niż zwykle męczliwość oczu, kłopoty z poruszaniem się.

Rozwojowi zaćmy nie można zapobiec, można jednak go spowolnić. Do podlegających naszemu wpływowi czynników zwiększonego ryzyka rozwoju zaćmy zalicza się palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, otyłość, nadmierne spożycie alkoholu.

Tempo powstawania zmętnień można także spowolnić chroniąc oczy przed bezpośrednim światłem słonecznym nosząc odpowiednie okulary, czy stosując specjalne krople do oczu. Zaćma może rozwijać się w obu oczach lub tylko w jednym oku. Wtedy objawy są mniej nasilone a w związku z tym osoby chore bagatelizują problem i nie udają się do lekarza, co skutkuje dalszym postępem choroby.

Należy pamiętać, że pierwsze objawy rozwoju zaćmy takie jak zaburzenia ostrości wzroku mogą wystąpić w wielu innych groźnych chorobach oczu jak np. w zwyrodnieniu plamki żółtej. Ważne jest zatem, by nie bagatelizować pierwszych symptomów i w porę pójść do lekarza okulisty, który zbada przyczynę tych dolegliwości.

Zaćmę leczy się operacyjnie, przeprowadzając zabieg wszczepienia nowej soczewki. Najlepsze rokowania daje zabieg leczniczy przy niskim stopniu zaawansowania choroby, chociaż jest on możliwy na każdym etapie rozwoju zaćmy.

W Polsce rocznie operowanych jest ok. 120 tysiące pacjentów. Istnieje więc utrudnienie w dostępie do leczenia i kolejki oczekiwania sięgające średnio 2-5 lat.
Zapraszamy wszystkich pacjentów do Poradni Okulistycznej w Bartoszycach na ul Wyszyńskiego 11 /w budynku szpitala/ na bezpłatne badanie w kierunku zaćmy. Potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego.

Zapisy pod numerem 89 764-95-34

redakcja

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jerzy #2657453 | 77.114.*.* 7 sty 2019 18:52

    Na takim dniu dowiedziałem się, że mam chory wzrok. Warto się badać regularnie, szczególnie jak są takie darmowe dni.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Leon #2654454 | 5.174.*.* 3 sty 2019 12:41

    Super, popieram takie inicjatywy i zachęcam do chodzenia na takie bezpłatne badania. My cudem i na siłę wypchaliśmy tatę na takie badanie rok temu. Upierał się, że nic mu nie jest, a wyszła zaćma. Na szczęście była w miarę wcześnie wykryta i Dr Michnowski bez problemu usunął tacie zaćmę i teraz jest całkowicie zdrowy. Warto się badać...

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5