Czwarta klisza z archiwum Wehrmachtu

2015-01-14 20:39:30(ost. akt: 2015-01-14 21:22:13)
Cywile maszerują uicą Dusseldorfu przy istniejącym do dziś Park Hotelu.

Cywile maszerują uicą Dusseldorfu przy istniejącym do dziś Park Hotelu.

Autor zdjęcia: nieznany

Archiwum fotograficzne jednostki Wehrmachtu kupione w Zittau za 6 piw odkryło kilka swoich tajemnic. Wywołanie zdjęć z ostatniej rolki kliszy, zawierającej fotografie nigdzie jeszcze nie publikowane, nie przyniosło jednak rozwiązania całej tajemnicy archiwum. Część ze zdjęć wykonano w Düsseldorfie i w niezidentyfikowanych koszarach.
W ostatnim dniu 2014 roku opublikowaliśmy blisko 200 zdjęć przedstawiających żołnierzy Wehrmachtu podróżuących w transporcie wojskowym przez Bisztynek.

W publikacji poprosiliśmy czytelnikow o pomoc w identyfikacji miejsc przedstawionych na zdjęciach. Jeden z czytelników rozpoznał na archiwalnym zdjęciu Barciany. Pojechaliśmy tam, aby się upewnić. Przypuszczenie czytelnika okazalo się trafne.Budynek przedstawiony na archiwalnym zdjęciu to dziś urząd gminy.

Kolejne wiadomości od czytelników dowiodły, że co najmniej dwa zdjęcia na ich drugim planie pokazują Drogosze i tamtejsze budynki istniejące do dziś, w niemal niezmienionej formie. Dawna mieszkanka tej wsi Katarzyna Wołowik wykonała zdjęcia współczesne jasno wykazujące, że ma rację.


Archiwum zdjęć nie było pełne, bowiem szczęśliwy zdobywca czterech rolek małoobrazkowych klisz, Sławomir Staszczuk z Porajowa koło Bogatyni, nie mógł wtedy zeskanować zdjęc z najkrótszej rolki. Była ona w złym stanie i w obawie przed zniszczeniem negatywu postarał się o to, by zdjęcia odzyskał fachowiec z Niemiec zający sztukę konserwacji klisz i fotografii. Kilka dni temu otrzymaliśmy zdjęcia, które dzięki pracy konserwatora udało się odzyskać. Jest ich 25.

Klisza zaczyna się od prywatnych zdjęć mężczyzny który prezentuje malego psiaka. Następne pokazują kolumnę cywilów z podręcznymi bagażami, w asyście umundurowanych żołnierzy, maszerującą ulicą obok Park Hotelu w Düsseldorfie. Hotel w niemal niezmienioej formie przetrwał do dziś i dlatego dość łatwo było zidentyfikować miejsce uwiecznione na fotografiach. Kolejych kilka klatek pokazuje oczekiwanie na dworcu kolejowym tych cywilów a następne ćwiczenia z musztry (chwyty bronią) na placu koszar.

Mimo, że na zdjęciach uwieczniono w tle kilka budynków koszarowych nie udalo nam się tych koszar zidentyfikować. Nie są one znane żołnierzom zawodowym z wieloletnim stażem, którym zdjęcia przesłaliśmy. Stąd nasza kolejna prośba do czytelników. Może wam uda się rozpoznać w jakich koszarach musztę ćwiczą żołnierze Wehrmachtu?

Piszcie w komentarzach lub na adres e-mail autora.

Więcej o archiwum kupionym w Zittau za 6 piw przeczytacie w "Gońcu Bartoszyckim" 16 stycznia. Zapraszamy.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. futrotrzep #1638706 | 88.220.*.* 18 sty 2015 21:55

    Na zdjęciu 19 , trzeci od prawej, to Donald Tusk w drodze do Brukseli.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5