Aktorzy z Łucka z operą "Natałka Połtawka” w Ukraińskiej Szkole w Bartoszycach

2013-05-28 23:00:49(ost. akt: 2013-05-28 23:09:37)

Autor zdjęcia: Lubomira Tchórz

Niecodzienne spotkanie miało miejsce 27 maja 2013 r. w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach. Licznie zgromadzona publiczność: uczniowie, nauczyciele, goście z miasta, miała okazję obejrzeć operę komiczną "Natałka Połtawka” w wykonaniu Wołyńskiego Akademickiego Muzyczno-Dramatycznego Teatru im. Tarasa Szewczenki.
Opera „Natałka Połtawka” została napisana przez wybitnego ukraińskiego kompozytora Mykołę Łysenkę na podstawie motywów dramatu Iwana Kotlarewskiego o tej samej nazwie. Po raz pierwszy wystawiona została na scenie Odeskiego Teatru w 1889 r. Opera M. Łysenki zaliczana jest do klasyki ukraińskiej sztuki operowej.

Przewodni motyw utworu to rozłąka dziewczyny Natałki z kochanym chłopcem, który pochodził z biedniej rodziny, i próba wydania dziewczyny za mąż za bogatego urzędnika sądowego. Wiele komicznych sytuacji wynikających podczas akcji utworu pozwala nie tylko dobrze się bawić, ale również spojrzeć dogłębniej na takie ludzkie cechy charakteru jak szczerość i wierność w miłości, odwaga, szlachetność, nieskazitelna uczciwość. Myśli i uczucia bohaterów przedstawiane są przez pieśni ludowe i muzykę, które jednocześnie stanowią tło przedstawianych wydarzeń w operze.

Wspaniała gra aktorska, piękna muzyka w wykonaniu 14-osobowej orkiestry teatru oraz pieśni, które wykonywali aktorzy, zachwyciły nie tylko wszystkich widzów dorosłych, ale również i dzieci. Żywa reakcja publiki, śmiech i gorące brawa podczas prezentowanej opery świadczą o doskonałym odbiorze problematyki.

Za te piękne chwile z ukraińskim teatrem gorące podziękowania składamy dyrektorowi teatru Anatolijowi Hływie, dyrygentowi Mykołajowi Hnatiukowi oraz wszystkim wspaniałym artystom.
Lubomira TchórzKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mania #1100167 | 94.78.*.* 31 maj 2013 12:17

    Wspaniała sztuka, wspaniali aktorzy! Ukłon w ich stronę!

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5