Niepełnoletni też głosowali w wyborach!

2025-05-20 07:21:26(ost. akt: 2025-05-20 07:40:43)

Autor zdjęcia: bartsat.pl/

W ramach projektu “Młodzi głosują 2025 uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach mieli okazję wziąć udział w symulacji wyborów i tak jak dorośli zagłosować na wybranych kandydatów i kandydatki na Prezydenta RP. Na kogo zagłosowali?
W dniach od 5 do 16 maja, w ponad 850 szkołach z całej Polski młodzież zagłosowała na osoby kandydujące w wyborach prezydenckich. Oznacza to, że niemal 200 000 uczennic i uczniów miało okazję stanąć przed podobną decyzją jak dorośli wyborcy i dać znać o swoich poglądach.

W projekcie “Młodzi głosują 2025” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wzięła udział również Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach.

Obrazek w tresci

Działania młodych

W projekcie “Młodzi głosują 2025” uczniowie i uczennice samodzielnie powołują komisję wyborczą i przeliczają głosy. Ze wsparciem organizatora i nauczycieli-koordynatorów, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji. Cała szkoła ma możliwość uczestniczyć w tym wyborczym święcie, uświadamiając młodzieży jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.

W ramach projektu, uczniowie i uczennice mieli również możliwość przeprowadzenia bezstronnej kampanii profrekwencyjnej w swoich szkołach. Była to okazja do zdobycia nowej wiedzy i umiejętności - m.in. montażu materiałów video i dobrych praktyk na mediach społecznościowych. Ponadto nauczyciele i nauczycielki, korzystając ze scenariuszy przygotowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, przeprowadzili angażujące lekcje o wadze głosu i kompetencjach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości.

Wyniki wyborów

Frekwencja w Szkole Podstawowej Nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycachwyniosła83,3%.
Uczennice i uczniowie zagłosowali w następujący sposób:

Rafał Kazimierz Trzaskowski zdobył 27,6% głosów uczniów. Tuż za nim uplasował się Karol Tadeusz Nawrocki z wynikiem 20,7%. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo Magdalena Agnieszka Biejat oraz Adrian Tadeusz Zandberg – oboje zdobyli po 13,8% głosów. Joanna Senyszyn uzyskała 6,9% poparcia, co daje jej piąte miejsce w zestawieniu. Kolejni kandydaci – Artur Bartoszewicz, Grzegorz Michał Braun, Szymon Franciszek Hołownia, Maciej Maciak oraz Marek Marian Woch – zdobyli po 3,5% głosów. Na końcu stawki znaleźli się Marek Jakubiak, Sławomir Jerzy Mentzen oraz Krzysztof Jakub Stanowski, którzy nie uzyskali żadnego poparcia w badaniu (0%).

Wyniki szkolnych wyborów wprowadzone zostały przez zespoły uczniowskie pod opieką nauczycieli-koordynatorów na dedykowaną projektowi platformę przygotowaną przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na tej podstawie organizator opublikuje ogólnopolskie wyniki. Dzięki temu opinia publiczna może poznać poglądy młodzieży, która wkrótce uzyska prawa wyborcze i będzie współdecydować o wyglądzie polskiej sceny politycznej. Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie “Młodzi głosują 2025” będzie można znaleźć na platformie Młodzi głosują od 20 maja.

Nie tylko wybory

Do frekwencji w szkolnej symulacji wyborów przyczyniły się działania profrekwencyjne zespołu uczniowskiego, który odpowiadał za przygotowanie wyborów w Szkole Podstawowej Nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w BartoszycachZespół pod opieką nauczycielainformował rodziców i uczniów o tym, że w szkole jest realizowany projekt Młodzi Głosują, jakie są jego założenia i cele. Na holu i korytarzach szkolnych rozwieszono plakaty, hasła i inne materiały promocyjne. W ostatnim tygodniu przed głosowaniem informował koleżanki i kolegów o zasadach głosowania.

Nauczyciel-koordynator przeprowadził w klasach zajęcia o tym jakie tematy są dla mnie ważne - “Twórz z nami Latarnika Wyborczego” ; „Niebawem wybory Prezydenta - kim jest i co robi Prezydent RP”; Prawo łaski - czyli jak dużo może Prezydent?

Głosowanie przebiegało bardzo spokojnie, wręcz można powiedzieć ”godnie”, a kol. Artur z kl. VII stwierdził, że nawet przeżył „lekki stresik” co też oddaje panującą atmosferę.

Świadomy wybór młodych

Według sondaży latepoll IPSOS z 2024 roku, frekwencja wśród młodych wyborców„18-29 lat” w ostatnich wyborach samorządowych wyniosła jedynie 38,6%, a w wyborach do Parlamentu Europejskiego zaledwie 26,5%. Znacząco mniej niż w starszych grupach wiekowych. Chociaż jest to efekt wielu czynników, brak neutralnego miejsca pozwalającego młodym na kształtowanie swoich opinii zdecydowanie wpływa na ich zainteresowanie wyborami. Nie wszyscy mają okazję porozmawiać o polityce z dorosłymi, czy debatować o wyborach wśród rówieśników.

Kończąc swoją przygodę z systemem edukacji, 18/19-letni obywatele i obywatelki zostają pozostawieni sami sobie z nowo nabytym prawem do głosowania. Nie można od nich oczekiwać, że magicznie zostaną ekspertami rozpoznanymi w problemach społecznych, mechanizmach gospodarczych czy relacjach międzynarodowych. Postaw wyborczych obywatelskich też trzeba uczyć. Organizując „Młodzi głosują” wychodzimy tym potrzebom naprzeciw- mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Edukacja obywatelska pozwala skutecznie prowadzić do prawdziwej dorosłości czyli brania odpowiedzialności za siebie i innych. Postawa młodych, ich otwartość i zaangażowanie pokazują, że tego potrzebują a udział w projekcie w jakimś zakresie odpowiedział na to zapotrzebowanie ( Krzysztof Osowski- szkolny koordynator projektu)

Obrazek w tresci

Tradycja “Młodzi głosują” - projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej

Od 1995 roku w projektach „Młodzi głosują” wzięło udział kilka tysięcy szkół, a ponad 3 miliony uczniów zagłosowało w szkolnych wyborach. Szkoła Podstawowa Nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach wzięła udział w projekcie po raz pierwszy.

Podstawową zasadą projektu jest neutralność polityczna. “W naszym przewodniku projektowym oraz na webinariach z uczestniczkami i uczestnikami zwracamy szczególną uwagę na to jak zorganizować głosowanie bez agitacji wyborczej” – mówi Michał Mazur koordynator projektu z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W 2010 roku po petycji samych osób uczestniczących w ,,Młodzi głosują” do kodeksu wyborczego dodano zapis stanowiący, że za agitację nie uznaje się prowadzonych w szkole zajęć edukacyjnych. “Ustawodawca rozpoznał wartość jaką niosą ze sobą projekty, które uczą o znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego. Obserwujemy, że osoby, które na etapie szkolnym uczestniczą w ciekawych zajęciach z zakresu edukacji wyborczej, chętniej biorą aktywny udział w budowie społeczeństwa obywatelskiego, także po osiągnięciu pełnoletniości” - dodaje Michał Mazur.

Obrazek w tresci

Kontakt do koordynatora szkolnego:
Krzysztof Osowski, nauczyciel biologii, krzysztof.osowski@wp.pl , 668156240

Kontakt do koordynatora projektowego z Centrum Edukacji Obywatelskiej:
Michał Mazur
Starszy Koordynator programówLatarnik Wyborczyoraz Młodzi Głosują
mail: michal.mazur@ceo.org.pl
tel.: 794 307 276

Centrum Edukacji Obywatelskiejjest największą polską organizacją pozarządową działającą w sektorze edukacji. Od 30 lat zmieniamy polską szkołę i konsekwentnie pracujemy na rzecz tego, by młodzi ludzie uczyli się mądrzej i ciekawiej, a praca nauczycieli i nauczycielek oraz dyrektorów i dyrektorek była bardziej efektywna i satysfakcjonująca. Wprowadzamy do szkół nowoczesne metody nauczania oraz ocenianie kształtujące. Prowadzimy programy, które pomagają młodym ludziom zrozumieć świat, rozwijają krytyczne myślenie, wiarę we własne możliwości, uczą przedsiębiorczości i odpowiedzialności, zachęcają do angażowania się w życie publiczne i działania na rzecz innych. Więcej informacji na stronie: www.ceo.org.pl.

Krzysztof Osowski


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B