Wakacyjne żarty 9-latka będą miały finał w sądzie

2024-07-05 11:27:03(ost. akt: 2024-07-05 11:33:33)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Chłopiec dla żartu wzywał policję. Zachęcony bezkarnością, powtórzył nieodpowiedzialne zachowanie, wymyślając nożownika, który dźgnął kobietę. Wspólnie z kolegą obserwowali interweniujących policjantów, a gdy ci się nimi zainteresowali, zaczęli uciekać.
W czwartek, 4 lipca po godz. 17:00 policjanci w trybie pilnym interweniowali w związku ze zgłoszeniem dziecka, które twierdziło, że mężczyzna dźgnął kobietę nożem. Do tego zdarzenia miało dojść na ul. Sikorskiego w Bartoszycach. Funkcjonariusze nie zastali tam niczego niepokojącego, rozejrzeli się szukając dziecka, które wywołało alarm. Zauważyli dwóch chłopców obserwujących ich działania, którzy w pewnym momencie zaczęli uciekać. Było jasne, że mają związek z tą sprawą. Zostali zatrzymani. Początkowo stanowczo zaprzeczali, że wiedzą o wezwaniu. Zapytani o telefony komórkowe pokazali wyłączone urządzenia. Włączenie komórki potwierdziło podejrzenia mundurowych. Numer telefonu 9-latka był spójny z tym ze zgłoszenia. To nie koniec historii. Okazało się, że tydzień wcześniej dziecko z tego samego numeru wzywało interwencję dotyczącą rzekomego zaginięcia siostry. Chłopcy trafili pod opiekę rodziców. Sprawa trafi do Sądu Rodzinnego i Nieletnich.

Zarówno dyspozytor nr alarmowego 112, jak i pozostałe służby, do których trafiają informacje o konieczności pomocy zakładają, że są one prawdziwe. Służby reagują szybko i adekwatnie do opisanego zagrożenia. Bezpodstawne interwencje angażując posiadane siły i środki, które mogą być potrzebne w sytuacji prawdziwego zagrożenia życia i zdrowia. Żarty z nr 112, to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które może w konsekwencji prowadzić do tragedii.

Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci! Poświęćcie im czas i porozmawiajcie o skutkach nieodpowiedzialnych zachowań.

kpp/tom


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5