Warmińsko-Mazurskie Dni Pola w powiecie bartoszyckim
2024-06-17 12:17:54(ost. akt: 2024-06-17 12:18:57)
IV Warmińsko-Mazurskie Dni Pola rozpoczeliśmy spotkaniem na poletkach demonstracyjnych w powiecie bartoszyckim. Uczestnicy wydarzenia mogli się tam zapoznać z wynikami prowadzonych doświadczeń na poletkach demonstracyjnych, a także z zastosowaną technologią uprawy oraz programem ochrony.
Podczas demonstracji polowych o kluczowych aspektach uprawy pszenicy ozimej i pszenżyta ozimego mówił ekspert dr hab. Jerzy Grabiński, prof. IUNG-PIB. W warunkach suszy, przy zmniejszonej normie wysiewu, konkurencja roślin o wodę na jednostkę powierzchni jest niższa dlatego gęstość siewu powinna być możliwie jak najmniejsza. Bardzo ważną decyzją w cyklu produkcyjnym rośliny jest wybór odmiany, to ona w dużej mierze decyduje o efektach zastosowanych dalej zabiegów technologicznych – podkreślał profesor.
Pani dr hab. inż. Mariola Grzybowska-Brzezińska, prof. UWM podkreśla, że kluczowym elementem skutecznie zorganizowanej gospodarki paszowej jest osiągnięcie równowagi ekonomicznej pomiędzy produkcją roślinną i zwierzęcą. Decyzje dotyczące wielkości obszarów uprawnych, wyboru gatunków i odmian roślin są dostosowane do potrzeb ilościowych i jakościowych inwentarza zwierzęcego. Największe możliwości optymalizacji dotyczą produkcji pasz własnych, co w efekcie przekłada się na zadowalające wyniki ekonomiczne prowadzonej działalności.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)