Pierwsza gwiazda odsłonięta

2024-03-13 08:30:00(ost. akt: 2024-03-13 08:38:29)

Autor zdjęcia: Materiały UM Bartoszyce

W sobotę 9 marca 2024 roku otwarto uroczyście Bartoszycką Aleję Naukowców. Był to także moment odsłonięcia pierwszej gwiazdy w tej alei. Zrobił to prof. Jerzy Bralczyk, znawcy języka polskiego, którego znamy chociażby ze srebrnego ekranu.
Znany profesor, znawca języka polskiego, specjalista w zakresie języka mediów, polityki i reklamy, autor ponad 20 książek, Jerzy Bralczyk i Burmistrz Miasta Bartoszyce Piotr Petrykowski dokonali wspólnie w sobotę 9 marca 2024 roku uroczystego otwarcia Bartoszyckiej Alei Naukowców.

Profesor Bralczyk odsłonił też swoją gwiazdę w tej alei i otrzymał specjalny certyfikat będący potwierdzeniem wydarzenia.
Bartoszycka Aleja Naukowców powstała w okolicach tzw. kortów nieopodal placu Bohaterów Westerplatte, oczywiście w Bartoszycach.

Jak twierdzą jej twórcy, "to wyjątkowe miejsce nie tylko w naszym mieście, ale także w skali całego kraju. To wyraz uznania dla dokonań polskiej nauki, a także hołd dla ludzi, którzy swoimi dokonaniami są inspiracją dla innych".

Inicjatorem powstania alei jest burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski.
W tej niecodziennej alei będą się pojawiały kolejne gwiazdy dedykowane, jak wskazuje jej nazwa, naukowcom.

Przypomnijmy, że pierwsza gwiazda bartoszyckiej alei — prof. Bralczyk — to również członek Rady Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Za swój dorobek naukowy został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na uroczystość oddania do użytku Bartoszyckiej Alei Naukowców i odsłonięcia jej pierwszej gwiazdy przybyli nie tylko przedstawiciele samorządu, ale też inni mieszkańcy miasta.

Zanim doszło do tego wydarzenia szczególny gość miasta, prof. Jerzy Bralczyk, spotkał się w Bartoszyckim Domu Kultury z mieszkańcami Bartoszyc.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5