Mężczyzna stracił blisko 12 tys. złotych

2024-02-08 07:58:04(ost. akt: 2024-02-08 08:11:28)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Mieszkaniec Bisztynka padł ofiarą oszusta. Chciał sprzedać buty na jednym z portali aukcyjnych, jednak nieświadomie dopuścił przestępcę do swojego konta. Materiał ku przestrodze!
Pomimo licznych akcji informacyjnych wciąż dochodzi do kradzieży i wyłudzeń internetowych. Dziś prawie każdy kupuje bądź sprzedaje rzeczy na portalach aukcyjnych, co jest często furtką dla zdobycia naszych danych i w efekcie kradzieży.

Scenariusz, którego ofiarą padł mieszkaniec Bisztynka jest dobrze znany. Mężczyzna chciał sprzedać buty na popularnym portalu społecznościowym i chęć szybkiej sprzedaży uśpiła jego czujność.

We wtorek, 6 lutego policjanci kryminalni z Bartoszyc przyjęli zawiadomienie o oszustwie. Ofiarą padł 34 – latek z Bisztynka. Mężczyzna na portalu społecznościowym wystawił na sprzedaż buty. Na jego ofertę szybko odpowiedziała kobieta. Skontaktowała się z mężczyzną za pośrednictwem komunikatora internetowego i poprosiła o numer kontaktowy, na który bardzo szybko przyszła wiadomość z linkiem. Miał służyć on zamówieniu kuriera. Formularz wymagał wpisania danych z karty płatniczej oraz zalogowania się do bakowości internetowej, co rzekomo miało służyć do odebrania należności za buty. Mężczyzna kolejno podawał dane, najpierw z karty, później nr klienta i hasło do bankowości internetowej. Oszust będący w posiadaniu niezbędnych informacji „wyczyścił” konto mężczyzny. Straty wyniosły 11600 zł.

Uwaga!

Jedynie czujność i ograniczone zaufanie do nieznanych nam osób może przeciwdziałać oszustwom. Pierwszym ostrzeżeniem powinien być fakt, że "klient" do kontaktów z nami używa innych aplikacji niż platforma sprzedażowa.

Pamiętaj, aby nigdy nie podawać danych z karty płatniczej, numeru PESEL, numerów BLIK, ani nie instalować na komputerze żadnych przesłanych do nas aplikacji.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5