Wenta dobroczynna na rzecz DPS w Bisztynku

2024-02-06 12:31:08(ost. akt: 2024-02-09 09:31:59)
Konferencja prasowa w sprawie wenty odbyła się w kurii archidiecezji warmińskiej.

Konferencja prasowa w sprawie wenty odbyła się w kurii archidiecezji warmińskiej.

Autor zdjęcia: Stanisław Kryściński

Zbliża się 26. Wenta dobroczynna organizowana przez Akcję Katolicką Archidiecezji Warmińskiej. Beneficjentem akcji jest Dom Pomocy Społecznej w Bisztynku, który zbiera na windę dla swoich podopiecznych.
Wenta odbędzie się 13 lutego w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii. Podczas wenty planowany jest koncert utalentowanej wokalistki Ewy Urygi.
Będzie też kiermasz, loteria i aukcja, na którą organizatorzy zbierają różnego rodzaju przedmioty. Już dzisiaj wiadomo, że między innymi Metropolita Warmiński ks.abp dr Józef Górzyński przekazał dwa obrazy: wizerunek św. Wojciecha, patrona archidiecezji oraz ikonę przedstawiającą Trójcę Przenajświętszą.

O tym, czym różni się tegoroczne wydarzenie od jego poprzednich edycji, mówił na konferencji prasowej w Kurii Archidiecezji Warmińskiej Wojciech Henelt, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej.

— Tegoroczna wenta odbędzie się wyjątkowo w środku tygodnia, bo we wtorek 13 lutego. Postanowiliśmy, że zorganizujemy ją w przededniu walentynek, które w tym roku przypadają w Środę Popielcową. Koncert walentynkowy będzie o miłości, o tym, co w naszym życiu jest ważne. Chcielibyśmy w ten sposób, w wigilię walentynek, podzielić się sercem z innymi, z podopiecznymi DPS w Bisztynku.

DPS w Bisztynku, który prowadzą siostry katarzynki, daje opiekę kobietom z niepełnosprawnościami fizycznymi i intelektualnymi. Funkcjonowanie ośrodka przybliżyła dziennikarzom siostra Arkadia Małgorzata Napiórkowska CSC, dyrektor placówki.

— Niektóre z naszych podopiecznych są z nami już 40 lat i nie znają innego życia. Do nas często zwracają się mamo. W tej chwili mamy pod swoją opieką 80 kobiet w różnym stopniu niepełnosprawności — relacjonowała podczas konferencji siostra dyrektor.

Według słów katarzynki podopieczne placówki korzystają z trzech kondygnacji budynku. Na samej górze mieszczą się świetlice i gabinety terapeutyczne oraz lekarskie. W budynku brak jednak nowoczesnej windy osobowej, co niezwykle utrudnia codzienność zarówno podopiecznym, jak i sprawującym nad nimi pieczę.

Jak wspomnieliśmy wpływy z tegorocznej Wenty, a więc z licytacji, kiermaszu loterii fantowej, ale także kart wstępu na koncert gwiazdy muzycznej będą przeznaczone na pokrycie kosztów instalacji takiej windy.

— Winda jest niezbędna. Dzięki niej osoby niepełnosprawne fizycznie będą mogły swobodnie przemieszczać się między piętrami budynku, będą mogły częściej przebywać na świeżym powietrzu. Wszystkie pozyskane pieniądze przeznaczymy na budowę nowej windy. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Akcja Katolicka wybrała nasz ośrodek, by nam pomóc — stwierdziła siostra Arkadia Małgorzata Napiórkowska CSC.
S.K., lub

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5