Czy powinno się wprowadzić zakaz używania fajerwerków? [SONDA]

2023-12-29 09:58:12(ost. akt: 2023-12-29 10:06:14)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Co roku w okolicach Sylwestra wybuchają dyskusje na temat tego, czy powinno się „wystrzałowo” witać Nowy Rok. Zwolennicy sztucznych ogni mówią o tradycji, a przeciwnicy o zagrożeniu dla dzikich i domowych zwierząt. A co Wy o tym myślcie? Weźcie udział w naszej sondzie.
Cały świat wita Nowy Rok pokazem sztucznych ogni. To bardzo widowiskowe, ale i niebezpieczne zjawisko. Używanie fajerwerków przez specjalistów i w miejscach do tego przeznaczonych nie stwarza zagrożenia dla ludzi, ale cierpią zwierzęta wolnożyjące i domowe. Część z nich panicznie boi się wybuchów, co może doprowadzić do ich ucieczki, a przez stres nawet śmierci. Problemem jest nie tylko strzelanie w Sylwestra, ale fakt, że petard używa się także wiele dni przed i po Nowym Roku. Profesjonalny pokaz pirotechniczny jest i tak mniej groźny dla zwierząt niż petardy hukowe rzucane bezpośrednio na ulicy.

Co roku dochodzi również do wypadków z użyciem pirotechniki – wiele osób traci palce lub jest trwale okaleczonych.

Przeciwnicy strzelania mówią, aby zamiast puszczać z dymem ciężko zarobione pieniądze przeznaczyć je na pomoc bezdomnym czworonogom ze schroniska. Zapotrzebowanie na karmę jest zawsze duże i jest ona tańsza - najtańsze opakowanie kosztuje ok. 2 zł za porcję, a w takiej cenie znaleźć coś "wystrzałowego".

Zwolennicy fajerwerków mówią o tradycji i marginalizują wpływ wystrzałów na zdrowie i samopoczucie zwierząt, jeśli zachowany jest zdrowy rozsądek i właściwa lokalizacja.

A jakie jest Wasze zdanie? Czy powinno się strzelać w Sylwestra czy wprowadzić ogólny zakaz używania materiałów pirotechnicznych? Zachęcamy do udziału w naszej sondzie.


Czy powinno się wprowadzić zakaz używania fajerwerków?
Zdecydowanie tak!
46.66%
Tak, za wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia jak jest obecnie
22.93%
Zdecydowanie nie!
29.3%
Nie mam zdania
1.11%

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5