W Górowie Iławeckim powstają ośmiorniczki dla wcześniaków

2023-12-25 12:00:00(ost. akt: 2023-12-25 12:54:11)

Autor zdjęcia: Magda Bukowska

Fundacja Małych Serc koordynuje akcję "Ośmiorniczki dla wcześniaków" od 2016 roku. Jest to akcja charytatywna, mająca na celu wyposażenie oddziałów noworodkowych w szydełkowe ośmiorniczki. Tworzą je wolontariusze m.in. z Górowa Iławeckiego.
Aby odwrócić uwagę małych rączek od kabli i rur, jednocześnie zapewniając większy komfort w inkubatorze, każdy wcześniak otrzymuje ośmiorniczkę od Fundacji Małych Serc zupełnie za darmo. Macki ośmiorniczki są skręcone na wzór pępowiny, którą dzieci bawią się naturalnie jeszcze w łonie matki.

Kontakt z ośmiorniczką daje dzieciom szansę na zbudowanie poczucia bezpieczeństwa, tak potrzebnego po wczesnym porodzie i dyskomforcie spowodowanym wkłuciami, ostrym światłem czy nieznanymi dźwiękami. Dodatkowo, przed włożeniem ośmiorniczki do inkubatora, mama przytula ją do piersi, przekazując tym samym swój zapach i florę bakteryjną. W ten sposób maluszek ma w inkubatorze namiastkę mamy, a rodzice wcześniaka otrzymują wsparcie, wiedząc, że ktoś o nich myśli.

Do akcji dołączyło już około 100 szpitali, a co miesiąc fundacja przekazuje im około 1000 ośmiorniczek. Łącznie statystyki pokazują ponad 90 tysięcy przekazanych ośmiorniczek od początku akcji. Aby zaspokoić potrzeby oddziałów neonatologicznych, maskotki dziergają tysiące wolontariuszy z całej Polski. Co więcej, ośmiorniczki trafiły także do Ukrainy, Danii oraz Kenii.

Ośmiorniczki dziergane są według ścisłych zasad i tylko z certyfikowanych materiałów. Muszą posiadać odpowiednie wymiary, aby były bezpieczne dla dziecka. Przed podaniem dziecku ośmiorniczki do inkubatora, jest ona poddawana dezynfekcji przez personel medyczny. Ośmiorniczki zostały też przebadane, a informacje dotyczące oceny ośmiorniczek dla wcześniaków można sprawdzić na stronie epozytywnaopinia.pl.

Istnieje wiele korzyści z umieszczenia ośmiorniczki w inkubatorze. Pobudzanie zmysłu dotyku: Ośmiorniczki mają różne struktury i kształty, dostarczając bodźców sensorycznych dziecku. Zmniejszenie stresu: Przebywanie w inkubatorze może być stresujące, a obecność ośmiorniczki może pomóc w łagodzeniu stresu poprzez dostarczanie uczucia przyjemności za pomocą dotyku.

Unikanie manipulacji przewodów medycznych: Wprowadzenie ośmiorniczki do inkubatora może pomóc w uniknięciu wyrywania kabli, rur, drenów i sond, które są niezbędne do monitorowania i leczenia wcześniaka. Ułatwianie spokojnego snu: Rodzic wcześniaka przed włożeniem do inkubatora nosi blisko ciała taką maskotkę, a dziecko czując zapach mamy, szybciej zasypia.

— Niestety, niektórzy ludzie wykorzystują naszą akcję oraz specjalnie opracowany wzór, aby naciągnąć rodziców wcześniaków i sprzedawać im swoje ośmiorniczki. Takie ośmiorniczki często nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa i są zrobione z nieodpowiednich materiałów. Staramy się zawsze reagować i uświadamiać społeczeństwo z zagrożeń zakupu tego typu maskotek dla wcześniaków, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na ich zdrowie i życie. Takie zachowania działają również na niekorzyść naszej akcji i misji jaką mamy do spełnienia. Apelujemy, aby nie kupować ośmiorniczek. Nawet jeśli szpital nie współpracuje z nami, istnieje możliwość otrzymania ośmiorniczki za darmo bezpośrednio od naszej Fundacji — podkreśla Koordynator Regionalny Olsztyna Fundacji Małych Serc Magdalena Bukowska.

Ilość dostarczanych ośmiorniczek do polskich szpitali zależy od funduszy fundacji, które głównie przeznaczamy na materiały potrzebne do dziergania.
— Zachęcamy do wsparcia naszej zbiórki, a także do licytowania wyjątkowych rękodzielniczych produktów na naszej facebookowej grupie o nazwie Licytacje na rzecz fundacji małych serc. Zebrane środki umożliwią nam obdarowanie ośmiorniczkami jak największej liczby wcześniaków w całej Polsce. Jako fundacja bardzo szybko się rozwijamy i niedawno dołączyliśmy do Ogólnopolskiego Porozumienia „Razem dla wcześniaków", które zrzesza inne organizacje działające na rzecz wcześniaków i ich rodzin. Jednoczy nas jeden cel, by mówić jednym, mocnym głosem o sprawach najważniejszych dla naszych małych bohaterów — mówi pani Magda.

Aby promować akcję, wykorzystano "Random Acts of Crochet Kindness", czyli "Przypadkowe Działania Szydełkowej Uprzejmości". Jest to inicjatywa, której idea narodziła się w Stanach Zjednoczonych i teraz zdobywa serca mieszkańców Polski. Rękodzielnicy wykorzystują tę akcję do rozpowszechniania swojego rękodzieła, a fundacja wykorzystuje ją do promowania ośmiorniczek.

— Współpracując z kołem wolontariackim z Liceum Ogólnokształcącego w Górowie Iławeckim poprzez warsztaty "Od Supełka do Macki," dziergamy małe promujące akcję ośmiorniczki (breloczki)., zostawiając paczki z upominkami nie tylko na ulicach, w parkach, na przystankach, nie tylko w Olsztynie, a także w Lidzbarku Warmińskim czy Górowie Iławeckim, aby przyciągnąć uwagę mieszkańców — podkreśla nasza rozmówczyni. — Razem z moimi wolontariuszkami z Olsztyna czy Lidzbarka Warmińskiego dziergamy nie tylko Ośmiorniczki dla Wcześniaków, ale także małe ośmiorniczki do Pakietów. Pracujemy jak mróweczki dla Małych Serc, aby w całym województwie można było znaleźć taką małą ośmiorniczkę.

Pani Magdalena podkreśla, że akcja ośmiorniczki dla wcześniaków jest dla niej osobiście bardzo ważna.
— Moja przygoda z rękodziełem i dzierganiem maskotek dla dzieci zaczęła się właśnie od ośmiorniczki 8 lat temu jeszcze zanim akcja dla wcześniaków zaczęła działać w Polsce. Szydełko i włóczka uratowały mnie przed depresją, dlatego traktuję to jako terapię. Poprzez warsztaty z młodzieżą chcę zarazić ich bezinteresowną pomocą dla drugiego człowieka, ponieważ wierzę, że zaangażowanie w działalność charytatywną nie tylko rozwija empatię, ale także kształtuje silne więzi społeczne. Dzięki nauce dziergania ośmiorniczek nie tylko młodzi ludzie rozwijają swoje umiejętności manualne, ale także uczą się oni o wartościach solidarności i troski o innych, co może przyczynić się do budowania bardziej wspierającej społeczności — wyjaśnia.

Motto życiowe pani Magdy brzmi: "Ile z siebie za życia dasz. Tyle po Tobie pozostanie".
— Dobrze czy złe rzeczy wracają do nas ze zdwojoną siłą w najmniej odpowiednim momencie naszego życia. Karma nie gubi adresu. Pomagam nie dlatego, że mam za dużo ale wiem jak to jest nie mieć. Nie chodzi tu wcale o pieniądze, w życiu są bardziej wartościowe rzeczy niż pieniądze, gdzie doceniamy je dopiero, jak je stracimy. Jak odchodziłam z pracy, dostałam od koleżanek kubek z napisem "Zarażaj uśmiechem i optymizmem". To to czego brakuje w społeczności, a ja to mam i dzielę się tym za bezcen. Nawet przez tworzenie Maskotek dla Dzieci. Uśmiech ich i radość jest dla mnie bezcenna — zaznacza.

Magdalena Bukowska, jako koordynator regionalny Fundacji Małych Serc ma misję, żeby każdy wcześniak w naszym województwie dostał taką ośmiorniczkę, która jest symbolem jego walki od pierwszych dni życia.
— W Dniu Wcześniaka, który miał miejsce 17 października, jako koordynator regionalny w Olsztynie przekazałam 30 ośmiorniczek do WSSD na Klinicznym Oddziale Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt. Ośmiorniczki przygotowałam razem z moją wolontariuszką Anetą Plaukszto z Lidzbarka Warmińskiego. Mam nadzieję, że te ośmiorniczki przyniosą uśmiech na twarzach małych pacjentów, dodając im odrobinę radości i komfortu w tym trudnym okresie ich życia — mówi.
RAZ


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5