Jest czas na troski i radości

2020-02-04 08:09:40(ost. akt: 2020-02-04 08:40:48)
W Jedzbarku w gminie Barczewo ciągle coś się dzieje. A to dzięki Markowi Makruckiemu, sołtysowi, który wie, jak zadbać o swoją wieś. Czy zdobędzie prestiżowy tytuł SuperSołtys 2020? To zależy od naszych Czytelników.
Jedzbark to wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Barczewo. Od ubiegłego roku na czele tej urokliwej wioski stoi Marek Makrucki. Pracuje w powiatowej służbie drogowej i działa w OSP. W Jedzbarku mieszka od 15 lat. Kiedy tylko w niej osiadł, zrozumiał, że to jego miejsce na ziemi. Jest zachwycony postawą mieszkańców, którym chce się działać. — Ludzie są głodni wyjść i spotkań z sąsiadami — opowiada sołtys. — Widać to było chociażby podczas spotkania opłatkowego, kiedy świetlica pękała w szwach. Mieszkańcy chcą się dzielić swoimi troskami i radościami. Do mnie też przychodzą z prośbą o radę czy z problemami sąsiedzkimi.

W Jedzbarku zawsze coś się dzieje. A to wiejski Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, piknik rodzinny czy wspólna pielgrzymka do Częstochowy. Są też organizowane mikołajki i wiele innych imprez.

Jak opowiada Marek Makrucki, w ubiegłym roku Jedzbark obchodził 655-lecie swojego istnienia. Z tej okazji stanęła pamiątkowa tablica. Teraz mieszkańcy chcieliby uzbierać na defibrylator. — Mamy już 4 tysiące złotych — opowiada Marek Makrucki.

Marzeniem sołtysa jest to, aby urządzenie zawisło na ścianie świetlicy wiejskiej w samym centrum wsi Jedzbark. — Naszą bolączką jest nieutwardzana droga gminna. Chcielibyśmy także zabezpieczyć zabytki. Nie chcemy, żeby niszczały — mówi sołtys.

Marek Makrucki pierwszy raz bierze udział w naszej akcji i walczy o tytuł SuperSołtysa. Czy go otrzyma? To już zależy od naszych czytelników, bo to oni wybiorą liderów wsi, którzy zasługują na wyróżnienie. Wcześniej OSP, w której działa, brała udział w naszym plebiscycie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną w regionie.

Jak zareagował na wieść o tym, że ma dużo głosów i wokół siebie ludzi, którzy go doceniają i mu ufają? — Jest to bardzo miłe — stwierdził w rozmowie z nami.

Warto docenić gospodarza wsi, bo ma niełatwą rolę. Dotyka wszystkich obszarów życia — od spraw społecznych przez infrastrukturę i inwestycje aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Powinien cieszyć się poważaniem i zaufaniem mieszkańców.

SuperSołtys musi też mieć zdolności organizacyjne i pewnego rodzaju charyzmę, dzięki której będzie w stanie przekonać ludzi do zaangażowania we wspólne sprawy. Powinien być aktywny i skuteczny w swoich działaniach. Dobry sołtys to na pewno osoba otwarta i kontaktowa, której można zawierzyć problemy wsi. Wybierzmy takiego SuperSołtysa w naszym regionie!

Aleksandra Tchórzewska

Jeden ze zwycięzców plebiscytu na szczeblu wojewódzkim od wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego otrzyma dla swojej wsi zestaw sprzętu AGD.
TOP 10 Ranking regionalnyCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5