Gmina na skraju bankructwa?

2019-01-18 07:15:00 (ost. akt: 2019-01-18 07:24:45)
Urząd Gminy ma problem nawet z wypłatą wynagrodzenia dla pracowników

Urząd Gminy ma problem nawet z wypłatą wynagrodzenia dla pracowników

Autor zdjęcia: archiwum UG Barciany

O problemach finansowych gminy mówiło się od dawna. Jednak informacje przedstawione na jednej z ostatnich sesji rady gminy zaszokowały wiele osób. Okazuje się, że nawet pracownicy nie otrzymali w grudniu normalnych wypłat.
Marta Kamińska, nowy wójt gminy Barciany tuż przed końcem 2018 roku przedstawiła prezentację dotyczącą sytuacji finansowej samorządu. Okazuje się, że dług gminy sięga powyżej 20 milionów złotych. To efekt m.in. kredytów zaciąganych przez wcześniejsze władze w latach 2010 - 2018. Do tego gmina ma szereg innych zobowiązań, m.in. wypłatę 600 tys. złotych na przegrany proces z właścicielem przedszkola. Ostatni kredyt na ponad 2 miliony został zaciągnięty jesienią 2018. Celem nie były jednak inwestycje, a ... spłata wcześniejszych zobowiązań. Obsługa tego kredytu będzie kosztowała kolejne 840 tysięcy. O komentarz do tej sprawy chcieliśmy poprosić byłego wójta, Ryszarda Kozyrę. Niestety przez kilka dni nie udało nam się z nim telefonicznie skontaktować.

Sytuacja wygląda dramatycznie do tego stopnia, że w grudniu pracownicy gminni zamiast normalnych wynagrodzeń otrzymali zaliczki w wysokości tysiąca złotych. Mówi się, że urząd ma problem ze spłatą podstawowych, bieżących rachunków. Straty w wysokości 300 tys. zł. przyniósł w 2018 roku Zakład Utrzymania Dróg i Zieleni.

Nowa "szefowa" gminy zapowiada wprowadzenie wewnętrznego planu naprawczego. - Oszczędności szukamy wszędzie. Począwszy od umów na zamówienia środków czystości, artykułów biurowych czy niezbędnego sprzętu, aż na wynagrodzeniach kończąc. Oczywiście to ostatnie dotyczy tylko niektórych pracowników. Większość zarabia "najniższą krajową" - informuje Marta Kamińska. Pod kontrolną "lupę" trafią też telefony służbowe, ruszy większa ściągalność podatków i czynszów za mieszkania. Wójt zapowiada też, że w pierwszej kolejności realizowane będą tylko najpotrzebniejsze inwestycje. - Przede wszystkim będą to drogi i odwodnienia. Te zadania, związane np. z estetyką, bez których możemy się obejść, będą musiały poczekać na lepsze czasy - zapowiada wójt. W swoim planie ma również zamiar bardziej zabiegać o fundusze zewnętrzne.

Kilka działań już zostało podjętych. Od 1 lutego zadania generującego straty ZUDiZ przejmie Zakład Gospodarki Komunalnej. Dzięki temu tylko na wynagrodzeniu kierownika oszczędności wyniosą około 100 tys. zł. rocznie. Właściciel przedszkola, z którym poprzednie władze przegrały proces, zgodził się na nie zajmowanie rachunków bankowych przez komornika oraz na rozłożenie spłaty na raty. Do tego władze powiatu przychyliły się do wniosków nowej wójt o rezygnacji z rozliczenia za wspólnie zrealizowane inwestycje drogowe. Dzięki temu na gminnym koncie pozostało 250 tys.

Budżet gminy na rok 2019 został uchwalony pod czas sesji 4 stycznia. - Musieliśmy go uchwalić, ponieważ potrzebujemy linii kredytowej, żeby mieć pieniądze na styczeń, bo stan gminnej kasy jest naprawdę straszny. Potrzebowaliśmy tej uchwały, żeby bank mógł nam te pieniądze uruchomić. Jednak radni też już wiedzą, że w ciągu roku będziemy wprowadzać zmiany - informuje Kamińska.

Ostatnio w Polsce szerokim echem odbiła się sprawa gminy Ostrowice, która ogłosiła bankructwo. Byłe władze zadłużyły ją na ponad 50 mln. zł, co stanowi 500 % jej dochodów. W efekcie 1 stycznia 2019 gmina przestała istnieć i podzielono ją pomiędzy ościenne samorządy. Czy takie widmo krąży również nad Barcianami? - Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby do tego nie dopuścić. Nawet, jeżeli sama będę musiała oddać za to moją głowę - zapewnia Marta Kamińska.

Wojciech Caruk
Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Hania #2666046 | 37.248.*.* 20 sty 2019 00:13

  o jaki straszny ten budynek Urzędu Gminy, wygląda jak barak a do tego gdzieś na uboczu

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Xyz #2665310 | 37.248.*.* 18 sty 2019 13:14

  Korsze następne w kolejności.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Obywatel #2665224 | 217.99.*.* 18 sty 2019 11:10

  Drugie Ostrowice,skoro Gmina upadla niedawno tak jak wspominaliśmy w Województwie Zachodniopomorskim, oby taka sytuacja nie spotkala naszych Gmin.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. zbyszek #2665220 | 37.47.*.* 18 sty 2019 11:03

  Jeśli p. Wójt chce oddać głowę za istnienie gminy, to bez głowy nie będzie mogła rządzić i z pewnością były wójt Kozyra dokończy dzieła zniszczenia jak wróci.

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5