Banie Mazurskie: warto zobaczyć

2010-09-01 12:00:00(ost. akt: 2011-02-13 13:00:00)
Atutem gminy Banie Mazurskie jest dziewiczy teren polodowcowy, rzeka Gołdapa "ujarzmiona" Kanałem Brożajckim (z 1733 r.) oraz piękne Lasy Skaliskie.
Banie Mazurskie ( niem. Benkheim) - wieś w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie. Założona w 1566 r. W czasie II wojny światowej wieś uległa częściowemu zniszczeniu.

Po 1945 r. zasiedlone przez repatriantów ze wschodu oraz przez ludność ukraińską przesiedloną tu w ramach przymusowej Akcji "Wisła". Ukraińcy stanowią ok. 50% mieszkańców gminy.

Zobacz ukraińskie obyczaje. Kliknij tutaj.

Na terenie gminy znajduje się kanał Kanał Brożajcki (XVIII-XIX w.). Aktualnie na Kanale Brożajckim znajduje się 6 różnych typów urządzen hydrotechnicznych, jak: sluzy, stopnie wodne i elektrownia wodna we wsi Brożajcie. Kanał łączy rzeki Gołdapa i Wegorapa. Jest doskonałym szlakiem spływów kajakowych

Banie Mazurskie leżą w krainie Mazur Garbatych, na skraju Puszczy Boreckiej. Przez jej teren przepływa rzeka Gołdapa - doskonały szlak spływów kajakowych.

Na terenie gminy występują głazy narzutowe. Między miejscowościami Jagoczany - Skaliczkiejmy ( wys. 1,80 m, obwód 16,20 m., wpisany do rejestru pomników przyrody pod nazwa Angerapp.

Drugi leży w lesie nad małym jeziorkiem między Rogalami i Ziemianami( wysokość 2,30 m, obwód 11,40 m., nazwa: "Skalich").


Aktywnym turystom polecam rowerowy szlak z Bań Mazurskich przez Żabin, Rapę i Mieduniszki, który liczy 13,5 km. Z kolei doskonałym szlakiem dla kajakarzy jest Gołdapa, którą ze względu na rwący nurt wielu określa jako górską rzekę.


Najciekawszą atrakcją turystycznie w gminie Banie Mazurskie jest grobowiec rodziny zbudowany w 1811 roku grobowiec rodzinny pruskiego rodu von Fahrenheid. Ma on kształt piramidy. Wielu ludzi wierzy, że ma właściwości lecznicze. Znajduje się we wsi Rapa koło koło Żabina.


Warto zobaczyć w Baniach Mazurskich

Dawny kościół ewangelicki z XVI wieku, przebudowany w XVII w, obecnie kościół rzymskokatolicki; zniszczony w 1945 r., odbudowany w latach 1975-1980, wnętrze świątyni w stylu renesansowym.
Dawna kaplica baptystów z II połowy , obecnie cerkiew grekokatolicka
Kilka domów z początku XX wieku przy ulicy M. Konopnickiej,


Warto zobaczyć w gminie Banie Mazurskie

Gunajki: XIX-wieczny zespół dworski
Kruki: XIX-wieczny zespół dworski
Mieduniszki Wielkie: XVIII-wieczny zespół parkowo-pałacowy
Miczuły: cmentarz z I WŚ
Rapa: zbudowany w 1811 roku grobowiec rodzinny pruskiego rodu von Fahrenheid, charakterystyczną cechą budowli jest kształt, przypominający starożytne egipskie piramidy
Rogale: kościół z z 1672 r, przebudowany na pocz. XIX w. Zobacz artykuł o piramidzie.
Surminy: cmentarz z I WŚ
Wólka: XIX-wieczny zespół dworski
Wróble: kilka domów o konstrukcji szachulcowej z II ćwierci XIX wieku
Zakałcze Wielkie: XIX-wieczny zespół dworski, śluza na Kanale Brożajckim, kaplica grobowa Steinertów
Żabin: cmentarz z I WŚ


Warto zobaczyć w sąsiednich gminach;
Budry
Gołdap
Kruklanki
Pozezdrze


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5