Odbyli podróż sentymentalną po gminie Zalewo

2014-10-01 10:15:51(ost. akt: 2014-10-01 10:28:52)
Uczestnicy wycieczki z proboszczem

Uczestnicy wycieczki z proboszczemW ramach projektu Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej pt. „Szlakiem naszych wspomnień”, mieszkańcy Zalewa i gminy Zalewo odbyli trzy wycieczki. Pierwsza odbyła się jeszcze w czerwcu, do firmy Dam – Rob, czyli dawnej garbarni w Zalewie, specjalnie dla byłych pracowników garbarni i kaletnictwa w Zalewie.
Jeden z kierowników firmy oprowadził wszystkich i opowiedział o produkcji. Byli garbarze i kaletnicy oczywiście przypominali sobie, co i gdzie się kiedyś znajdowało, jaki to był dział, jakie kiedyś stały urządzenia. Przypomnieliśmy, że w latach 80. XX w. zalewska garbarnia posiadała najnowocześniejszy park maszynowy w Polsce, a wyroby eksportowano do wielu krajów. Zaimponowały wszystkim stojące obecnie też w tym miejscu bardzo nowoczesne maszyny i wprowadzone nowe technologie obróbki metali. Na zakończenie wycieczki wszyscy udaliśmy się do Baru Centrum, gdzie przy napojach i ciasteczkach kontynuowaliśmy wspomnienia i oglądaliśmy stare fotografie garbarzy pochodzące z kolekcji Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej. 
 


Następna wycieczka odbyła się w sierpniu. Wyprawa samochodowo - piesza z Zalewa przez Dobrzyki, Kiemiany, Rucewo, Jerzwałd, Matyty - z powrotem do Zalewa. Na moście w Dobrzykach wysłuchaliśmy dramatycznej opowieści o tym, co wydarzyło się tu w latach 50. Będzie o tym artykuł w następnych „Zapiskach Zalewskich”. We wnętrzu kościoła w Dobrzykach pw. św. Piotra i Pawła podziwialiśmy dobrze zachowane elementy wyposażenia, skorzystaliśmy z gościnności księdza Mariusza i dopytaliśmy o szczegóły. Niektórzy dzielnie wdrapują się na wieżę kościoła. W nagrodę: rozległy widok na okolice i możliwość obejrzenia z bliska starych dzwonów. Następny przystanek: Kiemiany. Po wsi, niegdyś ludnej - pozostało tylko parę drzew. I wspomnienia o tym, co było kiedyś. W Jerzwałdzie wysłuchaliśmy opowieści Pani Gizeli o dawnych czasach. Udaliśmy się do dawnego domu pisarza Zbigniewa Nienackiego, mieszkał w nim i tworzył w latach 1967 – 1994. Na pobliskim cmentarzu zapaliliśmy światełka na grobie pisarza Nienackiego i innego jerzwałdzkiego twórcy: poety Janusza Sokołowskiego. W gościnie u Beatki i Mirka w Jerzwałdzie - pora na krótki popas. Kontynuując wycieczkę zatrzymaliśmy się przy pomniku pierwszowojennym w Matytach. Potem, w Gospodarstwie Agroturystycznym Przystań!, wysłuchaliśmy opowieści właścicielki obiektu o losach dawnych mieszkańców wsi.

Przewodniczką ostatniej, wrześniowej, autokarowej wycieczki do Karpowa, Wieprza, Pomielina i Gubławek była dawna mieszkanka wsi Wieprz (d. Weepers) Pani Helenka. Obejrzeliśmy resztki zabudowań wsi Karpowo i Karpowo Dolne oraz przysiółka zwanego Sztekel k. Wieprza. Mieszkał tu przed wojną Emil Steckel - została po nim już tylko nazwa. W gęstwinie drzew i krzewów Pomielina szukaliśmy fundamentów dawnych domostw. Podziwialiśmy pięknie położony nad Zatoką Kraga pałac w Gubławkach. Mieszkał w nim kiedyś hrabia Finckenstein. Wycieczkę zakończyliśmy na biesiadzie w Gospodarstwie Agroturystycznym „Wojciechówka” w Wieprzu korzystając z gościnności i uroków miejsca. Projekt został dofinansowany ze środków Programu Działaj Lokalnie VIII, współfinansowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Samorządy Lokalne, dotowany przez Stowarzyszenie „Przystań" w Iławie (zdjęcia ze zbiorów TMZZ).

Krystyna Kacprzak- prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Zalewskiej

ILAWA


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ilawa.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Magda Rogatty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5