Trzy aktywne dni. Bez komputera i telewizora

2013-06-22 10:15:05(ost. akt: 2013-06-22 13:02:39)
Od czterech lat uczniowie z Wydmin wybierają się przed wakacjami na wycieczki rowerowe

Od czterech lat uczniowie z Wydmin wybierają się przed wakacjami na wycieczki rowerowe

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Świadome uczestnictwo w ruchu drogowym, poprawa bezpieczeństwa dzieci, rekreacja w terenie bez telewizorów i komputerów - to główne cele wyprawy rowerowej z Wydmin do Szczecinowa. Uczestniczyło w niej 50 dzieci, które na pewno będą długo wspominać przygodę.
Trzydniowy wyjazd obfitował w wiele niekonwencjonalnych konkurencji (trening umiejętności interpersonalnych, realizacja programu „Młodzi bezpieczni do kwadratu”, zawody na nartach wieloosobowych, mecze piłki siatkowej, kąpiel w jeziorze i wiele innych). Był również doskonałym sposobem na aktywny wypoczynek i na wzajemne poznanie się i dostrzeżenie zalet niezauważonych dotychczas u kolegów i koleżanek. Letnia Szkoła Rowerowa staje się powoli dobrą, przedwakacyjną praktyką, organizowaną już od czterech lat. Finansowo akcję Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa wspiera samorząd.

- Młodzi ludzie potrzebują realizacji inicjatyw skierowanych na rozwój zainteresowań, pasji i budowę aktywnych postaw, które pomogą im świadomie kształtować swoją przyszłość- zaznacza Elżbieta Januszkiewicz, opiekunka Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa w Wydminach, organizatorka wycieczki- Działalność SKB wynika bezpośrednio z potrzeb uczniów, którzy wyrażają potrzebę realizacji atrakcyjnych zajęć zwiększających świadomość uczestnictwa w ruchu drogowym. Wypadki na drogach stanowią poważny problem, wymagający profesjonalnego działania. Wiele osób szuka sposobów trafienia z ważnym przekazem do świadomości młodych ludzi, aby im pomóc podejmować właściwe decyzje. Już od lat, wiele instytucji stara się zmienić ten stan rzeczy. Realizacja programu „Młodzi bezpieczni do kwadratu” jest praktycznym wzmocnieniem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży jako uczestników ruchu drogowego. Program wynika z potrzeby szkoły pragnącej podnieść swoją jakość zajęć w zakresie edukacji pozaszkolnej. Potrzebne są aktywne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Gminie Wydminy- wdrożeniu kampanii świadomościowej w szkołach i jej otoczeniu.


W I semestrze roku szkolnego 2012/13 SKB zdobył:
- I nagrodę jako Szkolny Klub Bezpieczeństwa w kategorii organizacje pozarządowe w konkursie „Dobre praktyki godne naśladowania” org. przez Stowarzyszenie 9 gmin północno-wschodniego obszaru woj. warm-maz. - LGD9
- I nagrodę w konkursie ogólnopolskim na kalendarz 2013 org. przez Renault
- wyróżnienie w konkursie filmowym „Zielony obiektyw” org. przez Fundację Ochrony wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku
-wyróżnienie w konkursie ogólnopolskim „Bezpieczny przejazd-zatrzymaj się i żyj” i zaproszenie na uroczyste wręczenie nagród do Warszawy.

:


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5