Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w Słobitach

2014-06-23 10:16:28 (ost. akt: 2014-06-23 10:21:25)

Autor zdjęcia: Kinga Kazimierczuk

Wierni z parafii pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego w Słobitach świętowali Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w tradycji ludowej zwaną Bożym Ciałem. Wspominali szczególnie Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Święto miało charakter dziękczynny i radosny.
Mszę Świętą odprawił ksiądz proboszcz Piotr Łatacz. W jej oprawę włączyli się aktywnie nauczyciele i uczniowie miejscowej szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści z Wilcząt, będący członkami słobickiej parafii.

Zgodnie z tradycją ulicami Słobit przeszła procesja. Wierni śpiewali pieśni eucharystyczne i zatrzymywali się kolejno przy czterech ołtarzach przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych miejscowości. Również trasę procesji odświętnie przygotowano. Dla celebracji kultu Najświętszego Sakramentu, przybrano ją kolorowymi proporczykami. W oknach domów pojawiły się obrazy z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Dziewczynki pierwszokomunijne sypały płatki kwiatów. Przy ołtarzach polowych proboszcz odczytał fragmenty Ewangelii, zaś przy ostatnim z nich wygłosił krótką homilię i podziękował za zaangażowanie, trud i wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości, wspólną modlitwę i śpiew wszystkim parafianom.

Obecnie trwa tak zwana Oktawa Bożego Ciała, czyli nabożeństwo i Msza Święta z procesją eucharystyczną. Za organizację procesji, tak jak za budowę ołtarzy, odpowiedzialni są mieszkańcy poszczególnych wiosek oraz członkowie Akcji Katolickiej. W ten sposób wspólnota słobickiej parafii uroczyście obchodzi jeszcze przez osiem kolejnych dni Uroczystość Bożego Ciała.

Na zakończenie Oktawy, ksiądz proboszcz poświęci wianki z kwiatów i ziół leczniczych, zaś wierni będą prosić, aby Bóg swoją opieką otaczał pola, łąki, lasy, działki i ogrody, a także strzegł je oraz pozwolił im wydać obfite plony i owoce.

Kinga KazimierczukPochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając na braniewo.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: spslobity3

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kinga Kazimierczuk #1425350 25 cze 2014 18:25

  "Uderz w stół, a nożyce się odezwą..." Uważam, że Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej nie jest "pierdołą" dla chrześcijan ( no chyba, że Komentujący jest ateistą...) Poza tym nie sądzę, by Pani/Pana miejscowość miała się dobrze, skoro mieszkają w niej ludzie ( a stwierdzam to z przykrością), którzy kaleczą nasz ojczysty język i nie potrafią prawidłowo ułożyć i zapisać prostego zdania. [ Maleńka uwaga...miejscowość sama się nie opisuje - robi to człowiek!]. Bycie tchórzliwym hejterem nie zwalnia nas z posługiwania się podstawowymi zasadami i regułami pisowni polskiej! A i jeszcze jedno... w mojej miejscowości ksiądz proboszcz odprawia Mszę Świętą nie kilka razy ( tak jak w Pani/ Pana miejscowości), lecz codziennie. Dalszą dyskusję uważam za bezowocną, gdyż nie mam przed sobą godnego przeciwnika. Pozdrawiam. :-)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. szook #1424897 | 178.56.*.* 25 cze 2014 10:00

  tak samo jak może Pani może pisać pierdoły o swojej miejscowości, tak samo ja nie muszę się podpisywać nazwiskiem. moja miejscowość ma się dobrze i nie musi opisywać każdej mszy, dla zainteresowanych jest ona w każdą niedzielę a nawet kilka razy w tygodniu. ;)

  odpowiedz na ten komentarz

 3. szook #1424896 | 178.56.*.* 25 cze 2014 10:00

  tak samo jak może Pani może pisać pierdoły o swojej miejscowości, tak samo ja nie muszę się podpisywać nazwiskiem. moja miejscowość ma się dobrze i nie musi opisywać każdej mszy, dla zainteresowanych jest ona w każdą niedzielę a nawet kilka razy w tygodniu. ;)

  odpowiedz na ten komentarz

 4. K Kazimierczuk #1424642 | 83.25.*.* 24 cze 2014 21:08

  A widzę, że ktoś zazdrości i nie ma odwagi podpisać komentarza swoim nazwiskiem. Drogi K omentujący, nikt Tobie nie broni opisać tego, co się wydarzyło w Twojej miejscowości.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. szook #1424270 | 31.63.*.* 24 cze 2014 12:31

  szok, tylko w słobitach było w tym roku boze ciało i trzeba to opisac w gazecie. ktos ma parcie na szkło.

  odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5