5. Międzynarodowy Festiwal Barok na Mazurach - koncert i prelekcja

2023-09-03 12:00:00(ost. akt: 2023-09-01 10:49:32)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Koncert "Na strunach lutni i gitary" odbędzie się 10 września o godz. 18 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku (ul. Zamkowa 6).
Solistą będzie Wojciech Popielarz - gitarzysta, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Nauczyciel dyplomowany w ZPSM I i II st. w Ełku, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Filia w Ełku.

Artysta koncertował w 13 krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych. Obok recitali solowych i autorskich – wykonuje muzykę kameralną. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich. Największym sukcesem wykonawczym było Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie w Fivizzano (Włochy 2002) oraz I miejsce w duecie z Algimantasem Pauliukevicius z Wilna w 2003. Nagrywał dla TVP 1, TVP Białystok, RAI – 3, TV-Litwy, a także mediów lokalnych. W programie koncertu usłyszeć będzie można utwory dawne wykonywane na lutni i gitarze historycznej, a także własne kompozycje artysty na gitarze klasycznej. Ciekawostką będzie prawykonanie autorskiego utworu W. Popielarza Sonatina wenecka op. 12 nr 6.

14 września o godz. 18 w Izbie Historycznej - ROK Mazury Garbate w Olecku (pl. Wolności 22) odbędzie się prelekcja "Olecko w literaturze. Literatura w Olecku", którą poprowadzi Katarzyna Kamińska. Wydarzenie będzie opowieścią prezentującą związki Olecka ze światem literatury. Od bohaterów literackich (i filmowych!) pochodzących z Olecka, książek, których akcja rozgrywa się w tym mieście, wzmianek o Olecku w znanych powieściach - po najwybitniejszych twórców, którzy w Olecku mieszkali lub bywali.

Katarzyna Kamińska - polonistka, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim Filii w Białymstoku. Zdobyła uprawnienia dziennikarza radiowego, w tym Kartę Mikrofonową Polskiego Radia i przez kilka lat pracowała w Polskim Radiu Białystok.
Organizatorka i prowadząca wielu prezentacji kulturalnych i spektakli na potrzeby miasta i powiatu oleckiego. Autorka i koordynatorka projektów służących rozwojowi młodzieży. Reżyser amatorskich spektakli i miłośniczka teatru. Zainteresowania tematem rozwoju osobowości realizuje jako wykwalifikowany tutor, a od niedawna certyfikowany mentor kariery, zafascynowany nowymi metodami pracy. Współpracuje m.in. z Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy oraz Uniwersytetem w Białymstoku. Wiceprezes Fundacji Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury NA MAZURACH.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5