Senior z policyjnym dozorem po ataku na żeglarzy

2022-06-28 08:44:28(ost. akt: 2022-06-28 09:09:09)
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: Ewa Surażyńska

Dozór policyjny i poręczenie majątkowe w wysokości 20 tys. zł dla seniora, który kilka dni temu zaatakował nożem dwóch żeglarzy w jednym z największych portów na Mazurach.
Sąd Rejonowy w Giżycku w V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Węgorzewie zastosował dozór policji oraz poręczenie majątkowe wobec Dariusza R. - mieszkańca Płocka podejrzanego o zranienie nożem dwóch mężczyzn w porcie nad jez. Mamry.

Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego miało dojść w dniu 22 czerwca w miejscowości Sztynort (powiat węgorzewski). Kiedy żeglarze spłynęli z jeziora, przy kei na pokładzie jednej z łodzi wywiązała się kłótnia. Jak wynika z zeznań świadków, 70-latek nożem zaatakował załogantów. Jednego ranił w klatkę piersiową. Pomocy żeglarzom udzielili ratownicy z karetki wodnej. Obaj ranni mężczyźni trafili do giżyckiego szpitala. Senior został zatrzymany na łodzi przez policjantów z Węgorzewa. Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o areszt dla napastnika, ale sąd nie przychylił się do wniosku.

- Sąd Rejonowy w Giżycku w V Zamiejscowym Wydziale Karnym w Węgorzewie w dniu 24 czerwca nie uwzględnił wniosku prokuratora o tymczasowe aresztowanie Dariusza R. i jednocześnie zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwocie 20 tys. zł - poinformował sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd Rejonowy w uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że zgromadzony w sprawie materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodabnia, że podejrzany jest sprawcą zarzucanych mu przestępstw.

- Sąd, nie kwestionując powagi obu zaistniałych czynów, nie dopatrzył się jednak konieczności stosowania wobec Dariusza R. tymczasowego aresztowania, uznając jednocześnie, że środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w sposób właściwy zabezpieczą prawidłowy tok postępowania karnego. Sąd zwrócił przy tym uwagę, że pokrzywdzeni i świadkowie złożyli już wyczerpujące zeznania, a sam podejrzany jest mężczyzną w wieku 70 lat, emerytem, nigdy niekaranym, prowadzącym ustabilizowany tryb życia - wyjaśnił sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
ona


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5