W sporcie nie ma dróg na skróty

2019-10-05 10:00:00(ost. akt: 2019-10-03 23:38:52)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Na co dzień żołnierz zawodowy 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, po godzinach pasjonat sportu, a dokładniej sztuk walk. Adrian Heiducki właśnie wrócił z Bukaresztu, gdzie wywalczył brązowy medal w Mistrzostwach Świata w Brazylijskim Jiu-Jitsu Federacji WBJJA.
Zacznę od gratulacji, mistrzostwa świata to bardzo wysoko ustawiona poprzeczka. Jak oceniasz poziom zawodów, konkurencja była duża?
— Zdecydowanie tak. Nikt tu nie startował z przypadku i każdy był dobrze przygotowany, a o końcowych wynikach decydowały szczegóły i małe punkty.

Ile trwały Twoje przygotowania do zawodów w Bukareszcie?
— W treningu jestem w sumie cały czas, ale dzięki przychylności dowódcy 11. MPA przez ok. 2 tygodnie mogłem zajmować się tylko przygotowaniami do tych zawodów i trenowałem 2/3 razy dziennie. Tu chciałbym złożyć wielkie podziękowania dla moich trenerów i sparingpartnerow za pomoc w przygotowaniach.

Czułeś się dobrze przygotowany?
— Tak, chociaż odczuwałem duże zmęczenie treningami i podróżą. Jeden dzień regeneracji więcej by się przydał, ale to lekcja, z której na pewno skorzystam w przyszłości.

Jesteś zadowolony z wyniku?
— Na takie mistrzostwa jeździ się albo po doświadczenie, albo po medale. Ja przywiozłem jedno i drugie więc tak jestem zadowolony. Do finału zabrakło bardzo niewiele, prowadziłem na punkty i jeden szczegół zaważył na tym, że mój przeciwnik objął prowadzenie na 30 sekund przed końcem walki, więc jest lekki niedosyt.

Na co dzień pracujesz jako żołnierz zawodowy 11. Mazurskiego Pułku Artylerii, ale nie pochodzisz z Węgorzewa. Jak tu trafiłeś?
— Pochodzę z Tolkmicka, jest to miasteczko koło Elbląga. Służyłem w Elblągu do czasu likwidacji jednostki, później zostałem przeniesiony do Węgorzewa. W 11. Mazurskim Pułku Artylerii pracuję od 2011 roku.

Co się zmieniło po przeprowadzce tutaj?
— Sportami walki zacząłem się interesować od momentu rozpoczęcia mojej służby wojskowej, lecz trenować zacząłem dopiero po przeprowadzce do Węgorzewa. Na początku szukałem po prostu zajęcia, które wypełni mi czas, którego w obcym mieście miałem w nadmiarze. Z czasem przerodziło się to w prawdziwą pasję. Aktualnie trenuję w lokalnym klubie MMA Fight Club Węgorzewo i Husaria Mrągowo.

Jak wspominałeś, po przyjeździe do Węgorzewa, sport był dla Ciebie sposobem na zajęcie wolnego czasu. Jak sądzisz, czy w małym mieście jest to dobra opcja dla dzieci i młodzieży? Warto trenować sztuki walki?
— W małych miejscowościach jest to trudniejsze, bo dostępność do klubów mniejsza, ale uważam, że warto. Sport jest dobry na wszystko. Nigdy nie jest za późno, żeby zacząć uprawiać sport. Zwłaszcza sztuki walki – uczą szacunku, wytrwałość. Dzieci trenujące od najmłodszych lat kształtują i charakter i ciało. Ponadto dzieci uczą się szybciej, dlatego warto zacząć rozwijać sportową pasję od najmłodszych lat.

Co trzeba robić, żeby odnosić sukcesy w sporcie?
— Na pewno trzeba być w tym sporcie wytrwałym i pamiętać o tym, że nie ma dróg na skróty. Nie można się też zniechęcać, jeżeli coś nie wychodzi. Ruchy, które na początku wydają się nie do opanowania z czasem przychodzą zupełnie naturalnie.

Jakie są Twoje plany na najbliższą przyszłość?
— W najbliższym czasie na pewno będą to mistrzostwa Polski i mistrzostwa Europy BJJ które odbędą się w listopadzie i grudniu oraz start w MMA na mistrzostwach 16. dywizji zmechanizowanej również w listopadzie. Planuję również wrócić na mistrzostwa świata za rok i zawalczyć o złoto w mojej kategorii.

Zapowiada się bardzo pracowity czas, znajdziesz miejsce na odpoczynek?
— Tak, ale nie zamierzam odpoczywać długo. W środę melduję się na macie w klubie (śmiech)

W takim razie życzę Ci szybkiej regeneracji, samym dobrych startów i dziękuję za rozmowę.

— Dziękuję.

(Rozmawiała: Monika Kacprzak)Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sergej #2842275 | 185.244.*.* 1 sty 2020 09:02

    Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego --- http://russex.xyz

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5