"Nigdy więcej wojny!". Społeczne Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Węgorzewie

2019-09-07 10:00:00(ost. akt: 2019-09-05 16:51:16)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

"Nigdy więcej wojny!" to hasło przewodnie akademii zorganizowanej przez mieszkańców Węgorzewa z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Była to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia inicjatywa społeczna w naszym mieście.
80 lat temu rozpoczął się największy w historii konflikt zbrojny. Konflikt, który kosztował życie prawie sześciu milionów obywateli Polski. Bomby spadające rankiem 1 września 1939 r. na polskie wsie i miasta były zarówno sygnałem rozpoczętej przez Niemców wojny, jak i zapowiedzią trwającego ponad pięć lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami. Dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia mieszkańcy Węgorzewa zorganizowali wyjątkowy wieczorek poetycko-muzyczny, który odbył się w ubiegłą niedzielę przy ekomarinie.

— Początkowo obawialiśmy się, czy w ogóle ktoś przyjdzie — wyznają organizatorzy. — Na przygotowania mieliśmy zaledwie 2 tygodnie. Gdy o 18.00 zobaczyliśmy kilka zajętych krzeseł, pojawił się stres. Na szczęście po 10 minutach wszystkie miejsca siedzące były już zajęte, a my organizowaliśmy kolejne.
I rzeczywiście frekwencja dopisała, a brak sztywnego scenariusza i osoby prowadzącej sprawił, że wszyscy mogliśmy poczuć się częścią tego ważnego wydarzenia.
— Nie spodziewaliśmy się tak wspaniałego odbioru — przyznają organizatorzy. — Usłyszeliśmy wiele ciepłych i motywujących słów na temat naszej inicjatywy, a warto podkreślić, że jest to inicjatywa społeczna organizowana przez mieszkańców dla mieszkańców.

Czy pomysł społecznych obchodów przypadł do gustu mieszkańcom Węgorzewa i okolic? Oto część z komentarzy, jakie pojawiły się pod fotorelacjami z wydarzenia:
— Byliśmy... wszystko super zorganizowane. Gratuluję pomysłu!
— Było wspaniale! Wszyscy, którzy organizowali Akademię, mają ogromne serducha. Jesteście niezwykli!
— Naprawdę Warto było uczestniczyć w tym wydarzeniu, jeszcze raz gratuluję!
— Doceniam ogrom pracy włożonej w pomysł uczczenie 80 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Wieczorek poetycko-muzyczny był piękny Gratuluję !
— Wszystkie miejsca siedzące zajęte. Wiele osób stało. Jednym słowem sukces frekwencyjny.

Po tylu ciepłych słowach można śmiało powiedzieć, że tego typu inicjatywy są w naszym mieście potrzebne, czy organizatorzy mają w planach podobne akcje?
— Przede wszystkim chcemy podziękować wszystkim, którzy włączyli się w naszą inicjatywę. To był taki ogrom dobrych serc, że nie sposób ich wszystkich wymienić, dlatego wszystkim razem i każdemu z osobna: Dziękujemy, jesteście wspaniali! Oczywiście, że mamy pomysły na dalsze działania, nad kilkoma już pracujemy i mamy nadzieję już wkrótce poinformować wszystkich o szczegółach kolejnego wydarzenia.

Podczas akademii nasi lokalni artyści, węgorzewscy harcerze oraz mieszkańcy, którzy włączyli się w akcję, przepięknie zaprezentowali wiersze i pieśni nawiązujące do II wojny światowej. Po akademii odbyła się tez projekcja filmu "Kamienie na szaniec". Godzinę wcześniej ( o godz.17.00) w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie można też było obejrzeć wystawę fotograficzną "Wrzesień '39" i wysłuchać prelekcji prowadzonej przez panią Krystynę Jarosz.

Aleksandra Kiełczewska-pomysłodawczyni akademii:
"Nie wierzyłam, że akcja wymyślona o godzinie 23.00 w niecałe dwa tygodnie przed 1 września wyjdzie. Telefon za telefonem i za każdym razem odpowiedź: "tak bardzo chętnie włączymy się w realizację akademii". A później szok, niedowierzanie, że tylu ludzi odpowiedziało na pomysł, którego realizacja udowodniła, że w naszym mieście mieszka rzesza ludzi, którzy chcą działać. To właśnie daje siłę motywację i napawa optymizmem na przyszłość. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, których los postawił na moje drodze podczas realizacji projektu i za nowe znajomości. Moi drodzy, dzięki wam nawet praca w 30-stopniowym upale wydawała się lekka i przyjemna.
(Monika Kacprzak)
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5