Szkoły gotowe na pierwszy dzwonek

2019-08-29 12:00:00(ost. akt: 2019-08-29 13:39:07)

Autor zdjęcia: Pixabay

Co prawda nieco mniejsza ilość uczniów od września zawita do węgorzewskich szkół, ale osoby odpowiedzialne za organizację opieki i nauczania zapewniają, że placówki są gotowe na wybrzmienie pierwszego w nadchodzącym roku szkolnym dzwonka.
— Szkoły są w pełni przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego — podkreśla Bożena Stępak, dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracji Szkół i Przedszkoli w Węgorzewie.
W Szkole Podstawowej w Węgielsztynie i w Szkole Podstawowej w Radziejach odbyły się duże remonty. W Węgielsztynie był przeprowadzony remont dachu, będzie on jeszcze chwilę trwał, ale jeśli chodzi o wnętrza szkoły, to zostały prace zakończone.

— Natomiast w Radziejach przeprowadzaliśmy remont ogrodzenia, ciągów komunikacyjnych — dodała dyrektor. — W innych szkołach odbyły się mniejsze remonty. W Szkole Podstawowej nr 1, obecnie znajdującej się już tylko na ulicy Pionierów, odbywały się prace związane z przeprowadzką placówki.

Ważna zmiana to taka, że dowóz uczniów do szkół będzie realizowana bez autobusu szkolnego. Ze względu na wiek – pojazd był zbytnio wyeksploatowany. Dlatego został wycofany z użytku. Teraz dowozem dzieci będzie zajmował się prywatny przewoźnik. Nie zmienia to faktu, że uczniowie będą jeździli bezpłatnie. Dla rodziców najmłodszych uczniów ważną informacją są doniesienia na temat ewentualnego strajku nauczycieli, który dał się we znaki w kwietniu. Wedle niektórych źródeł protest miał być kontynuowany od września.

— Nie mamy informacji na temat tego, czy odbędzie się strajk nauczycieli — powiedziała Stępak. — Nie wiemy, jaką decyzję podejmą ostatecznie związki zawodowe. Jednak mogę zapewnić, że jesteśmy przygotowani, by zareagować, zabezpieczyć opiekę nad młodzieżą, w razie ogłoszenia strajku. My szanujemy prawo do strajku nauczycieli, a naszą rolą jest, by się do takiej ewentualnej sytuacji dostosować.
Jak jednak podał serwis prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele są zdecydowani do podjęcia różnorodnych działań protestacyjnych.

— To, co dzieje się w polityce edukacyjnej, co zostało nam zaproponowane przez nowego ministra edukacji, nie wyczerpuje naszych oczekiwań. Nauczyciele zwracają też uwagę na fakt, że chcą lepszej szkoły, lepszej edukacji, większej autonomii, niezależności, zaufania do nauczyciela, mniejszej biurokracji – powiedział po prezydium ZG ZNP Sławomir Broniarz, prezes związku.

Dlatego od 1 do 15 września ZNP przeprowadzi w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych sondaż z kilkoma pytaniami dotyczącymi przede wszystkim tego, czy jego uczestnicy chcą wziąć udział w akcji protestacyjnej, a jeśli tak, to jaką formę protestu uważają za najskuteczniejszą w tej chwili. W poniedziałek 16 września br. Prezydium ZG podsumuje wyniki sondażu i zdecyduje o dalszym losie protestu, jego formach, organizacji i okresie, w którym będzie ona miała miejsce.

A ile młodych ludzi podejmie naukę w węgorzewskich szkołach?
— W tym roku mamy mniej uczniów — przyznała dyrektor. — Ubył nam cały rocznik. Teraz mamy osiem poziomów nauczania, nie dziewięć, a co za tym idzie, gmina otrzyma mniejszą subwencję. Ale nawet bez reformy w szkołach naukę rozpoczynało w każdym roku mniej dzieci. Zmniejszała się ilość klas. To efekt tego, że mieszkańcy emigrują do większych miast.

Zwiększa się natomiast zatrudnienie nauczycieli. Na szczęście – wbrew niepokojącym informacjom z innych części kraju – w gminie Węgorzewo pedagogów nie zabraknie.
— Zapewniam, że uczniowie, którzy rozpoczną naukę we wrześniu, dojadą do szkoły i będą mogli w pełni podjąć naukę — podkreśliła Bożena Stępak.
(raz)


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5