SuperAgro WiM: Nasze sołectwo to mała ojczyzna

2019-08-28 12:00:00(ost. akt: 2019-08-28 12:26:35)

Autor zdjęcia: Sołectwo Trygort

Ponad 40 % mieszkańców naszego regionu mieszka na wsi. Chcemy to docenić, a przy okazji wypromować gospodarstwa agroturystyczne i lokale gastronomiczne z prawdziwie wiejską duszą. Chcemy też pokazać wiejskie społeczności i ich liderów.
Nasza akcja ma trzy kategorie: Sołectwo Roku 2019, Gospodarstwo Agroturystyczne 2019, Lokal z Wiejską Duszą 2019. Już teraz prosimy o zgłaszanie kandydatur. Mile widziane uzasadnienia i zdjęcia. Piszcie do nas na adres: wegorzewo@gazetaolsztynska.pl. Głosowanie sms zaczynamy po otrzymaniu pierwszych zgłoszeń. W tym przypadku jest to zgłoszenie sołectwa Trygort.

— To bardzo cenna inicjatywa — przyznaje Alicja Rymszewicz, sołtys Trygortu, która zgłosiła miejscową społeczność do naszego konkursu. Jak podkreśla, w obecnych czasach sołectwa to nie tylko instytucjonalna część gminy, ale przede wszystkim mała ojczyzna każdego z mieszkańców.

— Sołectwa tworzą właśnie ludzie — podkreśla. — Ludzie, którzy coraz chętniej angażują się w rozwój okolicy, w której mieszkają. W Warszawie widziałam ciekawy napis: „Z punktu widzenia Drogi Mlecznej, wszyscy mieszkamy na wsi”. I rzeczywiście, coraz więcej osób nie tylko wybiera mieszkanie w sołectwach, ale i coraz bardziej dba o estetykę tych miejsc. Przykład? U nas jak ktoś wyrzuci papier na chodnik, to momentalnie znika. Nikt nie czekamy na reakcję służb, tylko sami dbamy o swoje.

Pani sołtys przyznaje, że plebiscyt to doskonała okazja, by promować swoje najbliższe otoczenie. Jak choćby inicjatywę młodych mieszkańców Trygortu, którzy przygotowali specjalną skrzynię, za pomocą której chcą dzielić się zabawkami. Albo mieszkanki, które w przygotowanych własnoręcznie strojach przygotowują wystawę zdjęć – wernisaż odbędzie się we wrześniu w miejscowej restauracji.

— Wiadomo, każdy pewnie by chciał wygrać w plebiscycie, ale też ważne jest, i będę do tego zachęcała moich kolegów sołtysów i koleżanki sołtyski, by właśnie min. za pomocą mediów promować to, co dzieje się w każdej z miejscowości — zapewnia Rymszewicz. — Bo najważniejsze jest, by ze sobą współpracować.

Wracając do plebiscytu: Sołectwo, gospodarstwo i lokal wybierzemy we wszystkich powiatach naszego regionu. Wybierzemy też zwycięzców na szczeblu regionalnym. Wszyscy laureaci mogą liczyć na promocję w naszych mediach. Zdobywcy pierwszego miejsca w rankingach powiatowych otrzymają od nas stronę w naszych tygodnikach, zdobywcy 2 i 3 miejsca po pół strony. Teksty ze zdjęciami zamieścimy także w internecie. I przypomnimy je wiosną 2020 roku, przed długim, majowym weekendem.

Na to samo w Gazecie Olsztyńskiej oraz na stronie gazetaolsztynska.pl mogą liczyć laureaci w rankingu regionalnym. Ponadto dla zdobywców pierwszych miejsc w rankingu regionalnym wiosną 2020 roku nakręcimy filmy promocyjne, które zamieścimy na naszych stronach www.
(raz)

RANKING POWIATOWY


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5