"Nigdy więcej wojny". Oddamy hołd tym, którzy walczyli za Ojczyznę

2019-08-27 12:00:00(ost. akt: 2019-08-27 13:56:54)

Autor zdjęcia: Grafika - Instytut Pamięci Narodowej

"Nigdy więcej wojny!" to hasło przewodnie akademii zorganizowanej przez mieszkańców Węgorzewa z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
— A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Całe nasze życie, publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory, weszliśmy w okres wojny. Cały wysiłek narodu musi iść w jednym kierunku. Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym - walka aż do zwycięstwa! — tak brzmiał komunikat odczytany 1 września 1939 roku w Polskim Radiu.

80 lat temu rozpoczął się największy w historii konflikt zbrojny. Bomby spadające rankiem 1 września 1939 r. na polskie wsie i miasta były zarówno sygnałem rozpoczętej przez Niemców wojny, jak i zapowiedzią trwającego ponad pięć lat koszmaru okupacji, naznaczonego codziennym terrorem, represjami oraz zbrodniami. Dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia mieszkańcy Węgorzewa zorganizowali wieczorek poetycko-muzyczny, który odbędzie się w niedzielę (1 września) przy ekomarinie. Rozpoczęcie akademii zaplanowano na godzinę 18.00.

— Jest to inicjatywa organizowana przez mieszkańców dla mieszkańców — tłumaczą organizatorzy. — Mamy nadzieję, że będzie to początek nowej miejskiej tradycji i zachęta do dalszych, wspólnych działań społecznych.
Podczas akademii zostaną zaprezentowane wiersze i pieśni nawiązujące do II wojny światowej oraz film "Kamienie na szaniec". Godzinę wcześniej (o 17.00) w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie można też będzie obejrzeć wystawę fotograficzną "Wrzesień '39".

— Zapraszamy do udziału w wydarzeniu całe rodziny — dodają organizatorzy — Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej to forma hołdu, który chcemy oddać wszystkim, którzy walczyli o naszą Ojczyznę.
(mk)

Grafika - Łukasz Maczuga
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5