Wojewódzki konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

2019-08-26 14:00:00(ost. akt: 2019-08-26 12:38:45)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Lato dobiega końca, na polach trwają żniwa, samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zaprasza do udziału w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy.
Tegoroczne dożynki wojewódzkie w Olsztynku rozpoczną się 22 września o godz. 11:30 przemarszem korowodu dożynkowego pod amfiteatr. Tam o godz. 12:00 odbędzie się uroczysta msza święta.
— Dożynki są symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach oraz wspaniałą okazją do wspólnego spotkania się rolników z całego województwa. To także okazja, aby podziękować im za całoroczną, mozolną i bardzo trudną pracę, którą wykonują każdego dnia — czytamy w komunikacie biura prasowego warmińsko-mazurskiego urzędu marszałkowskiego.

— Podczas uroczystości nie zabraknie wielu atrakcji — zapewniają organizatorzy. — Będzie można podziwiać prawdziwe arcydzieła sztuki ludowej oraz skosztować przepysznych wypieków. Ważnym punktem programu jest rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy oraz najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich. Ideą konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych, oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego.

Każda gmina może zgłosić maksymalnie jeden wieniec dożynkowy, prezentowany przez jedną grupę, liczącą nie więcej niż dziesięć osób (uwzględniając w tym kapelę i grupę śpiewaczą). Przy ocenie brane są pod uwagę m.in. różnorodność i jakość użytych materiałów naturalnych, architektura bryły w formie nawiązującej do tradycji regionu, kompozycja i dobór barw, precyzja wykonania, ogólny wyraz artystyczny i estetyczny. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: www.warminsko-mazurskie.ksow.pl
(opr.raz)


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5