Czas mija, a decyzji jak nie było, tak nie ma

2019-08-10 10:00:00 (ost. akt: 2019-09-24 14:23:50)
Już dwa lata władze powiatu czekają na decyzję ws. dofinansowania termomodernizacji miejscowego szpitala, a tym samym poprawy komfortu pracy i leczenia pacjentów. Cierpliwość jednak powoli się kończy, a żadnej wiążącej decyzji wciąż nie ma.
Już w czerwcu radny gminy Węgorzewo Tomasz Wierzchowski zwrócił uwagę na zły stan miejscowej lecznicy.
— Od dłuższego czasu monitoruję stan sufitu na oddziale wewnętrznym — mówił. — Mam dokumentację zdjęciową. Byłem w szpitalu i muszę powiedzieć, że dach bardzo przecieka. Proponuję zadziałać — stwierdził, zwracając się do węgorzewskiej starosty, organu, który prowadzi miejscowy szpital. — Po opadach deszczów widziałem poukładane prześcieradła na salach — dodał.

Władze powiatu są świadome tej sytuacji. Dlatego zabiegają o pozyskanie środków na naprawę budynku, m.in. dachu. Jak dowiadujemy się w węgorzewskim starostwie, wniosek na dofinansowanie remontu szpitala pn. „Zmniejszenie zużycia energii poprzez termomodernizację obiektu szpitala z zastosowaniem Odnawialnych Źródeł Energii i wymianą oświetlenia na LED-owe” został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
— Dofinansowanie inwestycji wynosi 85 procent, plus dodatkowe 5 procent za Odnawialne Źródła Energii, natomiast udział własny pozostałe 10 procent lub 15 procent środki własne — poinformowała nas Marzenna Supranowicz, starosta węgorzewska.

Jak poinformowały władze starostwa, w ramach projektu planowane jest: ocieplenie stropodachu nad częścią wysoką; ocieplenie stropodachu nad częścią gospodarczą; ocieplenie stropu nad pomieszczeniami nieogrzewanymi; ocieplenie ścian wewnętrznych przy pomieszczeniach nieogrzewanych; wymiana i poprawa sprawności instalacji CO (wymiana rur, grzejników, montaż zaworów równoważących oraz termostatycznych); modernizacja źródła ciepła – montaż gruntowej pompy ciepła typu glikol/woda; modernizacja oświetlenia zew. i wew. na LED-owe; modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej oraz doposażenie w instalację fotowoltaiczną.

— Planowany całkowity koszt inwestycji to 2 miliony 800 złotych — dodaje starosta. — Gdyby wniosek nie uzyskał dofinansowania, to wykonamy remont dachu, a pozostałe założenia z przedsięwzięcia złożymy w innym wniosku.
Niestety, sprawdza się ten czarny scenariusz. Jak pod koniec lipca poinformowała starosta, władze powiatu nadal oczekują na odpowiedź w tej sprawie.
— Nadal nie mamy w sprawie termomodernizacji wiążących informacji — poinformowała. — Dopytywałam w funduszu o czas realizacji tego zadania, bo trwa to już drugi rok, ale usłyszałam „proszę oczekiwać”.

Jak dodała szefowa starostwa węgorzewskiego, projekt jest już po ocenie i ma duże szanse na realizację.
— Tak zapewnił mnie dyrektor funduszu, ale jeśli szybko nie otrzymamy wiążącej odpowiedzi, zapytam radnych powiatowych o ich opinię na temat tego, co robimy.
Jak stwierdziła Supranowicz, można ograniczyć projekt termomodernizacji do remontu dachu. W tej sprawie jednak czeka na sugestie radnych. Decyzja najprawdopodobniej zapadnie podczas sierpniowej sesji rady powiatu.
— Bo ileż można czekać na odpowiedź? — skwitowała starosta.
(Łukasz Razowski)Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PGR Radiszewo #2794936 | 5.173.*.* 23 wrz 2019 18:59

  Tak to jest jak władzę mamy z PGR-u ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 2. " dobra zmiana " #2784652 | 83.9.*.* 1 wrz 2019 07:30

  Taki mamy rząd - pieniądze na kolejne 500 + czy kilka MILIARDÓW na kupienie emerytów znalezć można - na służbę zdrowia - z której korzystamy WSZYSCY nie ma. Najprościej obarczyć wszystkim DOŁY, a oni biją głową o mur - utrzymać oświatę, budowę dróg, socjal itp. Jako były samorządowiec znam te problemy, a prości ludzie za wszystko obarczają miejscowych rządzących. Ps. A ta władza z PGRu - to ta centralna ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Woda w bigosie czy bigos z wody ? #2776747 | 5.173.*.* 14 sie 2019 01:02

   Tak to jest jak "władzę" z PGR-u mamy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz

  2. Tynk w zupie #2776127 | 37.47.*.* 12 sie 2019 22:51

   Normalnie chyba zaraz umrę, wniosek leży drugi rok i czeka. A to ciekawe bo wnioski składa się co roku i co roku jest rozstrzygnięcie. Woda leje się przez wszystkie piętra a ciekawe czy który kolwiek z włodarzy zainteresował się sprawą i był lub była to obejrzeć na własne oczy czy tylko znają sprawę ze slyszenia od innych? Żenuła! Czekamy na konkrety a nie puste słowa kiedy będzie to zrobione!!! Bo zaraz faktycznie trzeba będzie się leczyć dalej bo nie wiadomo czy tynk z sufitu cie nie zabije, może nadzór budowlany niech oceni czy szpital jest bezpieczny! Może woda spowodowała poważne uszkodzenia?!

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5