Wybory do izb rolniczych już w niedzielę. Wybierz się na głosowanie!

2019-07-24 08:00:00(ost. akt: 2019-07-24 01:17:49)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Już w niedzielę (28 lipca) w całej Polsce odbędą się wybory do izb rolniczych. W naszym powiecie wybory odbędą się w gminie Węgorzewo oraz gminie Budry. Rolnicy zadecydują, kto będzie ich reprezentował w radzie powiatowej izby rolniczej.
W niedzielę (28 lipca) w całym kraju odbędą się wybory do izb rolniczych. Już po raz szósty w III RP płatnicy podatku rolnego, posiadający czynne prawo wyborcze, będą wybierali swoich przedstawicieli w gminie. W powiecie węgorzewskim mamy trzy dwumandatowe okręgi wyborcze, obejmujące obszary poszczególnych gmin. W gminie Budry do Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej kandydują: Jarosław Deneka, Jan Królik i Daniel Maczuga. W gminie Węgorzewo: Krzysztof Franciszek Masiul, Alicja Rymszewicz i Jan Skrypoczko. W gminie Pozezdrze wybory się nie odbędą, gdyż zgłoszonych zostało tylko dwóch kandydatów, a są nimi: Zbigniew Mamryk i Robert Krzysztof Nowacki.

Głosować będziemy już w niedzielę w godzinach 8.00-18.00 we wskazanych lokalach wyborczych. W przypadku gminy Węgorzewo będzie to Urząd Miejski w Węgorzewie, w przypadku gminy Budry, Urząd Gminy w Budrach. Kto może zagłosować na wybranego kandydata? Zgodnie z przepisami możliwość głosowania na poszczególnych kandydatów, mają wszyscy członkowie danej izby. Na mocy ustawy są nimi wszystkie osoby będące podatnikami podatku rolnego i w posiadaniu gospodarstwa rolnego o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, lub podatku dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej oraz członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, o ile w tych spółdzielniach posiadają wkłady gruntowe.

— Każdy, kto chce, by poprawiła się jakość życia i pracy rolników w Polsce, powinien wziąć odpowiedzialność za to dążenie do poprawy stanu rzeczy — czytamy w komunikacie Krajowej Rady Izb Rolniczych. — Odbywa się to właśnie przez udział w wyborach. Wybory są najważniejszym aktem państwa demokratycznego oraz podstawowym środkiem wywierania wpływu na politykę kraju. Są one także jednym z podstawowych obowiązków obywatelskich. W ten sposób rolnicy mogą zdecydować, kto będzie ich reprezentował w celu rozwiązywania problemów rolnictwa i przedstawiania interesów członków samorządu rolniczego. Tylko liczny udział rolników w wyborach do izb rolniczych może zapewnić wybór właściwych przedstawicieli, skutecznie walczących o nasze interesy. Tylko sami rolnicy, znający specyfikę i problemy pracy na roli, najlepiej będą reprezentować swoje środowisko i działać na rzecz rozwiązywania jego problemów.
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5