Zapraszamy na Letni Festiwal Uniwersytecki w Sztynorcie

2019-07-19 12:00:00(ost. akt: 2019-07-19 16:46:39)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

W poniedziałek (22 lipca) w sztynorckim pałacu rozpocznie się tydzień uniwersytecki. Cykl spotkań połączony będzie z wykładami, panelem dyskusyjnym, a nawet zajęciami w plenerze. Wszystko po to, by zgłębić historię tego niezwykłego miejsca.
W połowie maja rozpoczął się program wolontariuszy działających przy pałacu w Sztynorcie. Codziennie aż do końca sierpnia w godz. 10.00-17.00 zwiedzający mają możliwość odwiedzenia pałacu oraz wysłuchania informacji dotyczących historii tego niezwykłego miejsca. To nie wszystko! Już od poniedziałku (22 lipca) w Sztynorcie rozpocznie się Letni festiwal Uniwersytecki obejmujący wykłady dotyczące energii odnawialnej i gospodarki leśnej w ramach postępujących zmian klimatycznych. Przewidziane są również prelekcje związane z literaturą dot. historii pałacu oraz regionu.

— Tydzień uniwersytecki ma na celu promowanie pałacu, jego historii oraz wszelkich prac, które są w nim przeprowadzane — informuje Piotr Wagner z Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury. — Dzięki spotkaniom oraz panelom dyskusyjnym odwiedzający mogą poznać historię literatury związanej z Mazurami oraz zasięgnąć informacji na tematy związane z tym wyjątkowym miejscem.

Program kulturalny w Sztynorcie finansowany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckej w Warszawie oraz Muzeum Prus Wschodnich w Luenburgu. Za realizację programu odpowiedzialna jest Wspólnota Lehndorff (Berlin), Stowarzyszenie "Fair Tales" (Poznań) wraz z partnerami: fundacją "Tratwa" (Olsztyn) przy wsparciu Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury (Berlin) oraz firmą King Cross (Warszawa). Wszystkie spotkania i zajęcia są bezpłatne i dedykowane każdemu, kto chciałaby poznać bliżej historię tego niezwykłego miejsca.

HARMONOGRAM
Poniedziałek (22 lipca) godz 11:00, Pałac Sztynort /PL/NIEM
Otwarcie Uniwersytetu Letniego – wykład i kolokwium:
Dr. Ola Lis, Universytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, temat: „Zielona energia i jej różne odcienie“.

Wtorek (23 lipca) godz. 11:00, Pałac Sztynort ANG/ PL/NIEM
Okrągły Stół Sztynort współorganizowany z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim (UWM) w Olsztynie.

Środa (24 lipca) godz. 11:00, Pałac Sztynort i park PL/ANG
Dialog: Prof. dr hab. Jakub Borkowski, kierownik Katedry Leśnictwa i Ekologii Lasu na wydz. Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Uniwersytetu
Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie oraz Dr. Lutz Fähser, Miejskie Tereny Leśne w Lubece /Lübeck. Temat: „Las i jego utrzymanie w czasach zmian klimatycznych“.

Czwartek (25 lipca)
godz. 11.00
Wycieczka ANG/PL/NIEM. Aby móc dyskutować na ten temat na podstawie praktycznych przykładów, planowana jest wycieczka do pobliskiego lasu w okolicach Sztynortu.

Piątek (26 lipca) godz. 14.00, Pałac Sztynort PL/NIEM
Wykład: Prof. Leszek Szaruga, Uniwersytet Warszawski. Temat: „Mazury w literaturze, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Johannesa
Bobrowskiego“

Sobota (27 lipca) Pałac Sztynort PL
Anna Matysiak, Wiersze z Masur - Spotkanie poetyckie z Anną Matysiak

(mk)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5