Nowy pomysł na ożywienie gminy

2019-07-15 10:00:00 (ost. akt: 2019-07-15 23:25:01)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Radni wpadli na nowy pomysł ożywienia regionu. Nie chcą czekać na „inwestora na białym koniu”, ale zachęcać mniejszych przedsiębiorców do tworzenia miejsc noclegowych nad Święcajtami. Propozycje trafiły do burmistrza Węgorzewa.
Zamiast czerpać jedną, wielką chochlą, może warto użyć wielu mniejszych łyżek? Tak można streścić nowy pomysł węgorzewskich radnych.

— Mam nadzieję, że uda nam się to realizować. Jednak dotychczas, co należy podkreślić — jest to tylko moja propozycja. I bardzo jestem ciekawy, co na to mieszkańcy — zaznacza Marek Lipski, przewodniczący Komisji Gospodarczej Rady Miasta w Węgorzewie. — Jako przedsiębiorca z branży turystycznej uważam, że należy skończyć z marzeniami o „wielkim inwestorze na białym koniu”, który przyjedzie i zbuduje nam ogromny hotel. Pomimo że jestem lokalnym patriotą, dostrzegam w tym myśleniu brak logiki. Nasuwa się pytanie: Jaki interes finansowy miałby inwestor, pakując ogromne pieniądze w obiekt w mieście położonym tak peryferyjnie i przy granicy z Rosją, w oddaleniu o 300 kilometrów od większych aglomeracji, w otoczeniu takiej konkurencji jak obecnie — dofinansowanych przez Unię hoteli, w klimacie — delikatnie mówiąc — niestabilnym i raczej chłodnym, z sezonem trwającym 60 dni w roku? Moja odpowiedź brzmi: żaden. Niestety, bardziej opłaca się inwestować te same pieniądze w górach… — stwierdził.

Jak jednak dodał, mniejsi inwestorzy, którzy nie muszą wykładać milionów, a lubią Mazury i ciszę mogą połączyć chęć zapewnienia sobie spokojnej przyszłości w spokojnym, bezpiecznym i czystym mieście, jakim jest Węgorzewo. Na przykład realizując mniejsze inwestycje, jak np. domki o funkcji turystycznej.
— Dla naszego miasta i gminy równie dobrym, jak postawienie hotelu na 500 pokoi, byłoby zachęcenie np. stu inwestorów do zbudowania obiektów po pięć pokoi — wyjaśnił Marek Lipski. — Wyjdzie na to samo, a zyskamy setkę nowych, rozwojowych i przywiązanych do miasta majątkiem mieszkańców, zamiast jednego, który może nas, delikatnie mówiąc, zlekceważyć.

Dlatego radni z Komisji Gospodarczej zawnioskowali do władz gminy Węgorzewo, o przeprowadzenie inwentaryzacji nieruchomości znajdujących się w posiadaniu samorządu, pod kątem przeznaczenia i przygotowania nieruchomości do zbycia indywidualnym nabywcom jako działki budowlane z przeznaczeniem na zabudowę mieszkalno-turystyczną, oraz wyodrębnienie i zaproponowanie działek do ewentualnej sprzedaży, które nie mogą na ten moment być zbyte jako działki pod zabudowę ze względu na inne zapisy w planach zagospodarowania miejscowego.

— Wniosłem również o przygotowanie planu z harmonogramem do realizacji sprzedaży nieruchomości pod kątem tworzenia nowych osiedli domów z funkcją hotelowo-turystyczną — dodał przewodniczący komisji. — Dodatkowo proponuję powołać grupę roboczą do spraw przygotowania koncepcji rozwoju Gminy i Miasta Węgorzewa, która to zajęłaby się między innymi przygotowaniem koncepcji objęcia całego miasta i gminy programem marketingu i promocji sprzedaży nieruchomości do zasiedlania na warunkach preferencyjnych dla wybranych grup społecznych, jak np. rodziny wojskowe, emeryci wojskowi, specjaliści poszukiwanych zawodów, m.in. lekarzy, czy też dla młodych małżeństw.

— Mogłoby to pozwolić na zwiększenie potencjału gospodarczego i ekonomicznego naszej gminy oraz przyczynić się do przyciągnięcia nowych mieszkańców i wzrostu populacji w naszym mieście, a także mogą przyczynić się do pozostawania w naszym mieście ludzi młodych, którzy chcieliby tu budować swoje życie i zakładać rodziny — stwierdził Marek Lipski.
Pomysły te podczas czerwcowej sesji Rady Miasta zostały przekazane burmistrzowi. Do sprawy będziemy wracać.
(raz)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Adam #2762423 | 94.75.*.* 15 lip 2019 11:59

    Śmierdzi na kilometr. Najwidoczniej ktoś chce przejąć z pomocą inwestora intratne działki w naszej gminie. Pan Lipski zamiast proponować tego typu rozwiązania wziął by się za plan promocji miasta, a nie tylko ośrodka w którym jest zarządcą. Wygląda to tak, że dostał się do rady by tylko i wyłącznie robić dla siebie interes i swoich najbliższych. Podobnie miało / ma być / kto tam ich wie, z bazą wodną.

    Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5