Mapa śmiertelnych wypadków zapełnia się w przerażającym tempie

2019-06-26 11:00:00(ost. akt: 2019-06-26 12:44:59)
Archiwum GO

Archiwum GO

Kampanie, drastyczne zdjęcia, apele policji – to wciąż za mało. Od 18 czerwca na stronach policji pojawiła się interaktywna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Na początku mapa była czysta, dziś (26 czerwca) znajduje się na niej aż 47 punktów. A to dopiero początek wakacji...
— Liczby, tabele, czy porównania nie zawsze przemawiają do wyobraźni kierowców i pieszych — czytamy na stronie policji. — Dlatego też każdego dnia przez cały okres wakacji policja prezentuje bieżącą liczbę i lokalizację wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!

Bieżąca aktualizacja, w tym zwłaszcza wizualizacja, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach. Czy obraz mapy skłoni do refleksji użytkowników dróg, czy tegoroczne wakacje będą bezpieczne? Na chwilę obecną (26 czerwca, godzina 10:30) mapa pokazuje 47 wypadków śmiertelnych. Do 6 z nich doszło zaledwie w ciągu ostatniej doby. Czy tak przerażające dane zmuszą kierowców do zachowania większej ostrożności?


— Wypadki drogowe zazwyczaj nie są przypadkiem — tłumaczą policjanci. — Prawie za każdym zdarzeniem kryje się niebezpieczne zachowanie kierowcy lub pieszego. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby przestrzegane były elementarne zasady ostrożności i bezpieczeństwa.
Warto przypomnieć zasady, które zwiększają bezpieczeństwo podczas podróży.

KIEROWCO, PAMIĘTAJ!

• Respektuj przepisy ruchu drogowego, w szczególności w zakresie przestrzegania dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach.
• Ogranicz do minimum rozmowy telefoniczne, a w razie konieczności korzystaj z zestawu głośnomówiącego. Rozmowa telefoniczna nawet przez urządzenia dozwolone dekoncentruje kierującego pojazdem.
• Dostosuj prędkość do warunków atmosferycznych, drogowych, swoich umiejętności oraz stanu psychofizycznego.
• Sygnalizuj swoje manewry na drodze z takim wyprzedzeniem i w taki sposób, by były widoczne dla innych uczestników ruchu.
• Zawsze zwalniaj przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz przed skrzyżowaniami.
• Nie wyprzedzaj ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach.
• Obowiązkowo rób przerwy w trakcie wielogodzinnych podróży.
• Sprawdź przed wyjazdem stan techniczny pojazdu, w tym zwłaszcza ogumienie, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5