Mapa zagrożeń w twoim telefonie

2019-06-22 18:00:00(ost. akt: 2019-06-21 14:29:58)
policja.gov.pl

policja.gov.pl

Potrzebujesz anonimowo przekazać policji informacje o zagrożeniach występujących w twojej okolicy? Nic prostszego! Z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa możesz skorzystać zarówno na komputerze, jak i w telefonie.
Czy w Twojej okolicy są miejsca, gdzie gromadzą się osoby pijące alkohol? Boisz się tamtędy przechodzić? Na jakimś odcinku drogi notorycznie przekraczana jest prędkość? Skorzystaj z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. KMZB to interaktywne narzędzie, dzięki któremu każdy może anonimowo przekazać policji informacje o występujących zagrożeniach. Za pomocą strony internetowej lub aplikacji można zaznaczyć zagrożenie występujące w naszej okolicy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 14 września 2016 roku. Można na niej wskazać najbardziej uciążliwe społecznie zagrożenia, takie jak: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych czy przestępczość nieletnich. Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Najczęściej punkty naniesione na mapę mają kolor zielony lub żółty. Ten pierwszy oznacza nowe zawiadomienie, drugi – zgłoszenia w trakcie weryfikacji. Potwierdzone przez policję zagrożenie otrzymuje kolor czerwony. Jak korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa? Możliwości są dwie.

Pierwsza — skorzystać ze strony. Wystarczy wejść na stronę Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie i kliknąć zakładkę z logo KMZB, znajdującą się po prawej stronie. Na początku należy zapoznać się z regulaminem. W razie potrzeby można skorzystać z załączonej tam instrukcji obsługi. Później trzeba dokładnie wybrać miejsce, gdzie dochodzi do naruszenia prawa. Potem jeszcze tylko należy wybrać odpowiedniej kategorii zgłoszenia, np.: akty wandalizmu, grupowanie się młodzieży, czy wiele innych możliwości do wyboru. Na zakończenie należy zaznaczyć datę i godzinę zdarzenia i gotowe.

Drugim sposobem jest zainstalowanie aplikacji na telefon. Użytkownicy, pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdą w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podczas nanoszenia zagrożenia przez aplikację możliwe jest m.in. wprowadzanie krótkiego opisu, a także dołączanie plików np. zdjęć.

— Przypominamy, że z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny — apelują węgorzewscy mundurowi. — Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję policji. Z jednego komputera lub telefonu również można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Wszystkie zgłoszenia są anonimowe. Należy jednak pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5