Dziurawy dach węgorzewskiego szpitala. "Po opadach deszczów widziałem poukładane prześcieradła na salach"

2019-06-23 16:00:00(ost. akt: 2019-06-21 14:23:47)

Autor zdjęcia: rynekzdrowia.pl

Węgorzewski szpital jest jednym z najlepiej zarządzanych, ale … przecieka mu dach. W tej sprawie interweniował miejscowy radny, Tomasz Wierzchowski. Władze powiatu zapewniają, że zagrożenie zostanie zażegnane.
Przypomnijmy, węgorzewski szpital został nagrodzony statuetką za zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim rankingu "Liderzy zarządzania" w kategorii placówek mających kontrakt z NFZ poniżej 29 mln zł. Konkurs „Mistrzów operowania małą kwotą” został zorganizowany przy współudziale „Rzeczpospolitej” oraz BFF Banking Group. Oceniając placówki, firma wzięła bowiem pod uwagę trzy kryteria: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży oraz dynamikę kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia 2017/2016.

Zestawienie docenia jednostki publiczne, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej idącą w parze z efektywnością ekonomiczną. Innymi słowy: Mazurskie Centrum Zdrowia wyprzedziło w klasyfikacji Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Zakopanem i Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Pajęcznie. Węgorzewski szpital okazał się lepszy m.in. od podobnych placówek m.in. z Olsztyna, Warszawy, Bielska-Białej czy Opola. Sukces jest tym większy, że węgorzewska placówka, która dwa lata temu nie weszła nawet do pierwszej dwudziestkipiątki, od siedmiu lat zamyka rok z niewielkim zyskiem. Te sukcesy cieszą, ale zaangażowanie pracowników szpitala to jedno, a drugie – stan samego budynku…

— Od dłuższego czasu monitoruję stan sufitu na oddziale wewnętrznym — powiedział Tomasz Wierzchowski, radny gminy Węgorzewo. — Mam dokumentację zdjęciową. Byłem w szpitalu i muszę powiedzieć, że dach bardzo przecieka. Proponuję zadziałać — stwierdził zwracając się do węgorzewskiej starosty. — Po opadach deszczów widziałem poukładane prześcieradła na salach — dodał.

Władze powiatu są świadome tej sytuacji. Dlatego zabiegają o pozyskanie środków na naprawę budynku, m.in. dachu. Jak dowiadujemy się w węgorzewskim starostwie, wniosek na dofinansowanie remontu szpitala pn. „Zmniejszenie zużycia energii poprzez termomodernizację obiektu szpitala z zastosowaniem Odnawialnych Źródeł Energii i wymianą oświetlenia na LEDowe” został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

— Dofinansowanie inwestycji wynosi 85 procent, plus dodatkowe 5 procent za Odnawialne Źródła Energii, natomiast udział własny pozostałe 10 procent lub 15 procent środki własne — poinformowała nas Marzenna Supranowicz, starosta węgorzewska.

W ramach projektu planowane jest: ocieplenie stropodachu nad częścią wysoką; ocieplenie stropodachu nad częścią gospodarczą; ocieplenie stropu nad pomieszczeniami nieogrzewanymi; ocieplenie ścian wewnętrznych przy pomieszczeniach nieogrzewanych; wymiana i poprawa sprawności instalacji CO (wymiana rur, grzejników, montaż zaworów równoważących oraz termostatycznych); modernizacja źródła ciepła – montaż gruntowej pompy ciepła typu glikol/woda; modernizacja oświetlenia zew. i wew. na LED-owe; modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej oraz doposażenie w instalację fotowoltaiczną.

— Planowany całkowity koszt inwestycji to 2 miliony 800 złotych — dodaje starosta. — Gdyby wniosek nie uzyskał dofinansowania, to wykonamy remont dachu, a pozostałe założenia z przedsięwzięcia złożymy w innym wniosku. (Łukasz Razowski)
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PGR Radziszewo ... #2766971 | 5.173.*.* 24 lip 2019 21:38

  ... i wszystko jasne

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 2. tutejszy #2752264 | 51.15.*.* 25 cze 2019 04:51

  Przecież pani Dyrektor dostala nagrodę za osczędne gospodarowanie czy coś w tym rodzaju, więc w czym problem. A co na to starostwo?

  Ocena komentarza: warty uwagi (47) odpowiedz na ten komentarz

 3. pablo #2751674 | 83.28.*.* 24 cze 2019 10:08

  To sa kpiny zeby zarzadzajaca szpitalem w XXI wieku dopuscila aby dach szpitala byl dziurawy

  Ocena komentarza: warty uwagi (44) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5