Kolejny krok, by przywrócić linię kolejową Kętrzyn-Węgorzewo

2019-04-13 18:00:00(ost. akt: 2019-04-13 17:03:56)
Paweł Wagner / kolej.mazury.pl

Paweł Wagner / kolej.mazury.pl

Autor zdjęcia: Paweł Wagner / kolej.mazury.pl

Posłowie, senator, samorządowcy, wojskowi i miłośnicy pociągów spotkali się w Węgorzewie, by postawić kolejny krok w celu przywrócenia połączenia kolejowego miasta z „resztą świata”. A przynajmniej z Kętrzynem i Olsztynem.
Jak poinformował serwis prasowy węgorzewskiego starostwa, na początku kwietnia odbyło się drugie w 2019 roku posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa przy Staroście Węgorzewskim poświęcone „Możliwościom przywrócenia linii kolejowej nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo, a w dalszej kolejności skomunikowaniu jej z Olsztynem i przywrócenia możliwości realizacji transportów wojskowych przez stacjonujący w Węgorzewie 11. Mazurski Pułk Artylerii”. Wzięli w nim udział m.in. politycy rządzącej partii.

— W Węgorzewie w ramach Komisji Bezpieczeństwa i Porządku wraz Jerzym Szmitem, byłym wiceministrem Infrastruktury i Budownictwa, obecnie członkiem zarządu PKP TELKOL, spotkaliśmy się z samorządowcami miast i powiatów węgorzewskiego i kętrzyńskiego — poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski. — Posiedzenie komisji dotyczyło możliwości przywrócenia linii kolejowej nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo w perspektywie skomunikowaniu jej z Olsztynem i przywrócenia możliwości realizacji transportów wojskowych przez stacjonujący w Węgorzewie Mazurski Pułk Artylerii. Samorządowcy zwrócili uwagę na wielką potrzebę przywrócenia tego połączenia, bardzo istotnej inwestycji, która dla samorządów węgorzewskich jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć o charakterze podlokalnym i regionalnym — dodał parlamentarzysta.

Z informacji z powiatu wynika, że senator Małgorzata Kopiczko, poseł Wojciech Kossakowski oraz prezes Zarządu Okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie Jerzy Szmit wyrazili swoje pełne poparcie inicjatywie reaktywacji połączenia kolejowego Kętrzyn-Węgorzewo „i stwierdzili, że dołożą wszelkich starań, aby ta inicjatywa zakończyła się sukcesem”. „Ustalono jakie należy podjąć działania, które mogą doprowadzić do przywrócenia pełnego funkcjonowania połączenia kolejowego Kętrzyn-Wegorzewo. W przypadku uzyskania przychylnej decyzji PKP S. A. o reaktywacji linii kolejowej 259 Kętrzyn - Węgorzewo, będzie można wystąpić do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o wsparcie działań związanych z uruchomieniem tego odcinka kolejowego” — czytamy w komunikacie starostwa.

Samorządowcy z regionu w tej sprawie wysłali list intencyjny podpisany przez przedstawicieli Powiatu Węgorzewskiego, Powiatu Kętrzyńskiego, Gminę Węgorzewo, Urząd Miasta Kętrzyn, Gminę Srokowo, Gminę Budry, Gminę Pozezdrze. Dokument trafi do Andrzeja Adamczyka, Ministra Infrastruktury .
„Na zakończenie posiedzenia podjęto decyzję o powołanie zespołu, który będzie miał na celu koordynowanie i sprawne przeprowadzenie wszystkich działań zmierzających do przywrócenia pełnych połączeń kolejowych na odcinku nr 259 Kętrzyn-Węgorzewa” – czytamy w komunikacie serwisu prasowego powiatu węgorzewskiego.
(raz)

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grzegorz Jerzy Pawlikowski #2935176 18 cze 2020 14:10

  Zdecydowanie dobry pomysł, choćby jako atrakcja turystyczna . linia przechodzi wszak przez ciekawe rejony

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Pendolino #2718683 | 5.173.*.* 18 kwi 2019 04:52

  PiS i wszystko jasne.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. Ob.Ywatel #2716337 | 83.9.*.* 13 kwi 2019 20:31

  Przydałby się jeszcze dyliżans na trasie Węgorzewo Giżycko-prosimy senatorów i posłów polskich o poparcie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. munek #2716302 | 83.6.*.* 13 kwi 2019 18:56

  a drezyna nie wystarczy ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5