Węgorzewskie Centrum Kultury jednak bez nowej siedziby?

2019-04-06 10:00:00 (ost. akt: 2019-04-04 14:47:14)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Węgorzewo ma szansę na dotację blisko 2 milionów złotych na budowę nowej siedziby Węgorzewskiego Centrum Kultury. Jednak to zbyt mało. Aby ponad miarę nie zadłużać miasta, władze gminy skłaniają się raczej do zagospodarowania obecnego budynku.
Rok temu były burmistrz Węgorzewa na łamach Węgorzewskiego Tygodnia informował, że wniosek o dofinansowanie budowy nowej siedziby Węgorzewskiego Centrum Kultury, po tym, jak pozytywnie przeszedł ocenę formalną, znalazł się na 7. miejscu listy rezerwowej Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020.

— Plan tego strategicznego dla rozwoju kultury przedsięwzięcia zaakceptowała Rada Miejska w Węgorzewie, a także Społeczna Artystyczna Rada Programowa wspierająca WCK - a więc przedstawiciele mieszkańców gminy — mówił Krzysztof Piwowarczyk. — Proces inwestycyjny to działania i planowanie wieloletnie, a zadaniem samorządu jest szukanie finansowania zewnętrznego, poza budżetem gminy, ze wszelkich możliwych źródeł. RPO, w ramach którego moglibyśmy pozyskać fundusze na poziomie 7 mln zł, to dla nas rzadka szansa. Pozycja na liście rezerwowej każe jednak uzbroić się w cierpliwość — dodawał.

Z kolei nowy burmistrz, Krzysztof Kołaszewski, w swoim programie nie ukrywał, że chce zmian w sposobie zarządzania WCK oraz planował przeprowadzenie remontu istniejącej siedziby. I właśnie ta opcja jest bliższa realizacji, zwłaszcza, że Węgorzewscy urzędnicy otrzymali niedawno informację z urzędu marszałkowskiego o możliwości pozyskania dofinansowania w kwocie zaledwie 1 miliona 800 tysięcy złotych na budowę nowej siedziby Węgorzewskiego Centrum Kultury. Okazało się, że zwolniły się takie środki. Być może dofinansowanie byłoby nieco większe, w przypadku zwolnienia kolejnych.

— Moglibyśmy pozyskać te co najmniej 1,8 miliona złotych, ale resztę inwestycji musielibyśmy pokryć ze środków pochodzących z kredytów — powiedział Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa. — Według szacunków sprzed 3,5 roku, koszty inwestycji wynosił około 15 milionów złotych. Aktualizacja tych szacunków pokazuje jednak, że obecnie budowa centrum kosztowałaby około 23 miliony złotych. Z kredytów musielibyśmy dołożyć więc ponad 21 milionów — obliczył gospodarz miasta. — W dodatku nie wiemy, jaki byłby wynik przetargów. Widząc to, co dzieje się w innych samorządach, można stwierdzić, że oferty są nawet o 20-30 procent wyższe, niż ceny kosztorysowe.

Tymczasem urząd miasta zlecił opracowanie koncepcji zagospodarowania obecnego budynku Węgorzewskiego Centrum Kultury, wraz z dostosowaniem części budynku po Szkole Podstawowej nr 1.
— Za ewentualną realizację tej koncepcji moglibyśmy aplikować o środki z funduszu norweskiego, nabór ma zostać ogłoszony jesienią — podał Kołaszewski. — W takim przypadku musimy się też liczyć z kosztami opracowania wniosku, który może wynieść od 70 tysięcy do 100 tysięcy złotych.

Burmistrz Węgorzewa zaznaczył, że oferta urzędu marszałkowskiego opiewająca na dofinansowanie 1,8 miliona złotych, jest w obecnych warunkach przez samorząd nie do przyjęcia.
— Podjęcie inwestycji z takim dofinansowaniem byłoby bardzo dużym obciążeniem kredytowym dla gminy — podkreślił. — Budżet nie udźwignąłby takiego obciążenia.
Wygląda więc na to, że władze miasta będą się skłaniały raczej do podjęcia modernizacji obecnej siedziby WCK, niż budowy nowego obiektu.
(raz)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. realista #2710715 | 37.47.*.* 6 kwi 2019 19:56

  Nie wiem czy fajna i przemyślana decyzja, Adaptacja raczej nie daje możliwości stworzenia czegoś na miarę oczekiwań i wyzwań współczesności. Trudnym do zrozumienia jest także wartość kosztorysowa ok 27 mln w kontekście możliwości działki przy ul Pionierów. Nie rozumiem dlaczego nie bierze się pod uwagę budowy DK jako obiektu modułowego zaplanowanego do realizacji w kilku etapach w miarę tworzenia stosownych warunków finansowych. I sprawa ostatnia koszt 27 ml to duża inwestycja w stosunku do już zrealizowanych podobnych przez inne gminy w przedziale 10-17 mln .

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. xyz #2710504 | 176.221.*.* 6 kwi 2019 14:41

   Mądra przemyślana decyzja.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5