Nauczyciele nie dostaną pieniędzy za strajk

2019-04-05 10:00:00(ost. akt: 2019-04-04 14:29:14)
Nauczyciele, którzy wezmą udział w strajku planowanym na 8 kwietnia, nie otrzymają zapłaty za te dni. Tymczasem dyrektorzy placówek przygotowują zajęcia zastępcze, a ZUS radzi rodzicom, by brali urlop nadzwyczajny.
Przypomnijmy, w powiecie węgorzewskim referendum strajkowe zorganizowano we wszystkich szkołach i przedszkolach, z wyjątkiem szkoły w Perłach, gdzie żaden z nauczycieli nie jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego.

— Nauczyciele niemal ze wszystkich palcówek wyrazili chęć przeprowadzenia strajku — poinformowała Elżbieta Buczek, Związku Nauczycielstwa Polskiego w Węgorzewie. — Tylko w szkole w Węgielsztynie i w Przedszkolu nr 1 w Węgorzewie głosów za strajkiem było zbyt mało, i tam, podobnie jak w szkole w Perłach, protest się nie odbędzie.

W regionie protest potrwa najprawdopodobniej tylko jeden dzień, 8 kwietnia. Jak zapewniła Bożena Stępak, dyrektor Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół i Przedszkoli w Węgorzewie, dyrektorzy przygotowują na ten czas zajęcia świetlicowe dla dzieci, przy pomocy tych nauczycieli, którzy nie będą strajkować.

Tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi: jeśli nagle zamknięto żłobek, przedszkole, czy szkołę rodzic może zostać w domu z dzieckiem i skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Wystarczy złożyć do pracodawcy oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu takiej placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

— Aby skorzystać z tego świadczenia ważne są trzy warunki: rodzic musi podlegać ubezpieczeniu chorobowemu, dziecko nie może ukończyć 8 lat, a sytuacja zamknięcia placówki rzeczywiście jest nieprzewidziane, a nie wynika ono np. z zaplanowanego remontu przedszkola, o którym rodzice byli wcześniej poinformowani — podkreśla Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego. — Zamknięcie żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły jest nieprzewidziane, jeśli rodzic został o tym zawiadomiony w terminie krótszym niż 7 dni przed ich zamknięciem — wyjaśnia rzeczniczka.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, ale także tym, które są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w ZUS, np. pracujący na umowie zlecenie lub prowadzą własną działalność gospodarczą.

Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa poinformował, że gmina nie wypłaci pełnej pensji nauczycielom, którzy zdecydują się na wzięcie udziału w strajku. (raz)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Słowianin #2722016 | 5.173.*.* 24 kwi 2019 18:35

    Wystarczy nie drenować przewidzianych na wynagrodzenie dla nauczycieli środków. Obecne rozdysponowanie tych pieniędzy na wspieranie watykańskiego okupanta jest działaniem na szkodę kraju.

    Ocena komentarza: warty uwagi (133) odpowiedz na ten komentarz

  2. realista 1 #2713766 | 37.47.*.* 10 kwi 2019 09:15

    Tym którzy tak zdecydowanie się wypowiadają negatywnie o nauczycielach radzę się zastanowić nad przyszłością swoją , swoich dzieci i wnuków

    Ocena komentarza: warty uwagi (95) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5