Edyta Gromadowska: Mieszkańców traktuję jak rodzinę

2019-02-24 10:00:00(ost. akt: 2019-02-24 10:25:29)
Dobry sołtys potrafi słuchać, załagodzić konflikt i zjednoczyć mieszkańców. Nasz plebiscyt to dobra okazja, aby docenić pracę swojego sołtysa. Edyta Gromadowska reprezentująca sołectwo Radziszewo to obecna liderka naszego głosowania.
Styczeń i luty to czas zebrań wiejskich i wyborów sołtysów w nowej kadencji. W wielu miejscowościach takie wybory już się odbyły. W niektórych wsiach sołtysi się nie zmienili, gdzie indziej wybrano nowych gospodarzy sołectw. Zanim jednak przedstawimy wszystkich sołtysów kadencji 2019-2024, warto spojrzeć wstecz i zobaczyć, co udało się osiągnąć gospodarzom sołectw w kadencji 2015-2019. Trudno bowiem na razie mówić o sukcesach osób, które dopiero zaczynają swoją pracę na rzecz lokalnych społeczności. Jaki powinien być Super Sołtys?

Z pewnością powinien umieć skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie działać z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. Powinien też być łącznikiem między mieszkańcami a organami gminy (burmistrz lub wójt oraz rada gminy). Sołtys jest także organizatorem zebrań wiejskich. To on przygotowuje program zebrania, to on zbiera pomysły i pilnuje porządku obrad, on organizuje wspólne prace mieszkańców sołectwa, uzgodnione na zebraniu wiejskim i stara się je koordynować. Do powszechnych zadań sołtysa należy też zbieranie podatków czy zawiadamianie o obowiązkowych szczepieniach zwierząt.

Bycie sołtysem to zatem nie tylko zaszczyt, ale też ogromna odpowiedzialność i poświęcenie dla dobra społeczności. Sołectwa, które posiadają energicznego i pomysłowego lidera, rozwijają się, a mieszkańcy wsi stale się integrują i żyje im się coraz lepiej. Prężnie działający sołtys to skarb, dlatego ważne jest, by czuł się on doceniony i popierany. W związku z ogromnymi zasługami sołtysów dla lokalnych społeczności naszego powiatu ogłosiliśmy plebiscyt na "SuperSołtysa 2019". Aktualną liderką naszego głosowania jest Edyta Gromadowska. Czy gospodyni Radziszewa spodziewała się takiego wyróżnienia?


— Właśnie się dowiedziałam, że mam silną pozycję w plebiscycie — odpowiada Edyta Gromadowska. — Jestem bardzo mile zaskoczona, że moi mieszkańcy darzą mnie takim poparciem i wdzięczna, że zaufali mi ponownie wybierając mnie na sołtysa.
Kolejna kadencja to też kolejne plany i wydarzenia. Na co w najbliższym czasie mogą liczyć mieszkańcy sołectwa?
— W naszej wsi powstaje nowy plac zabaw dla dzieci i młodzieży, co roku odbywa się Dzień Dziecka, organizujemy ogniska i kuligi, a w sierpniu odbędzie się festyn wioskowy — wymienia Edyta Gromadowska.

Jak liderka plebiscytu ocenia swój kontakt z mieszkańcami?
— Mieszkańcy w naszej wiosce są otwarci na nowe wyzwania i zawsze mogę na nich liczyć — mówi z dumą pani sołtys. — W Radziszewie mieszkam 36 lat, wiec większość mieszkańców traktuję jak rodzinę. Są również tacy, którym jest wszystko jedno. Mam teraz nowa Radę Solecką, z którą mogę omawiać i realizować sprawy dotyczące naszej wsi. Szanuję swoich mieszkańców, mogą na mnie liczyć, staram się im pomagać. Chciałabym podziękować panu Kazimierzowi, Mirce, Marzenie i Pawłowi, Beacie, Wiolecie i Przemkowi, pani Reginie, pani Krystynie, pani Danucie, pani Ewie i panu Krzysztofowi, pani Annie oraz wszystkim, którzy biorą udział w przygotowywaniach do dożynek gminnych i naszych wioskowych. Mam nadzieje, że tych imion będzie więcej.

Plebiscyt "Super Sołtysa 2019" trwa od dnia 30.01. 2019 r. do 11.03.2019 r. Kandydatury wraz z uzasadnieniem mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje mediów Grupy WM. Termin zgłaszania kandydatur z uzasadnieniem upływa 03.03. 2019 roku o godzinie 15.00. Tytuł Super Sołtysa 2019 Powiatu Węgorzewskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu. Kolejnym dwóm kandydatom, którzy otrzymają największą liczbę głosów, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Tytuł Super Sołtysa 2019 Województwa Warmińsko-Mazurskiego otrzyma osoba, która uzyska największą liczbę głosów w regionie. Głosowanie polega na wysłaniu głosu sms-em na numer przyporządkowany danemu powiatowi z prefiksem i numerem kandydata z danego powiatu. Lista kodów znajduje się na naszej stronie (wegorzewo.wm.pl). Koszt jednego sms-a wynosi 2,46 zł brutto. Kompletna lista sołtysów z przypisanymi kodami znajduje się na naszej stronie: wegorzewo.wm.pl w zakładce "plebiscyty".
(mk)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5