Pobiegnij wilczym tropem, by uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych

2019-02-14 12:00:00 (ost. akt: 2019-02-14 12:15:25)
W niedzielę (3 marca) w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia każdy może pobiec w symbolicznym biegu, aby na sportowo uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych.
„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny" — tak brzmiało uzasadnienie projektu ustawy skierowane do Sejmu przez śp. Lecha Kaczyńskiego. 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę i tym samym ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten został wpisany do kalendarza polskich świąt państwowych i stał się ważną datą dla każdego patrioty. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Węgorzewie odbędzie się symboliczny Bieg Tropem Wilczym. Jest to bieg na 1963 m, a odległość upamiętnia rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego o pseudonimie „Lalek”.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2019 r po raz siódmy uczcimy pamięć Żołnierzy Wyklętych. W tym roku będą to: Jerzy Stawski - Kapitan Wojska Polskiego i Konspiracyjnego Wojska Polskiego, artysta malarz. W czasie wojny działał w Szarych Szeregach, od 1 lutego 1943 r. zaprzysiężony Na żołnierza AK. Władysław „Siła” Nowicki - żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, współpracownik KOR. Barbara Otwinowska - sanitariuszka i łączniczka AK (pseudonimy „”Baśka”, „Witek Błękitny”). Antoni Heda -dowódca oddziałów partyzanckich ZWZ i AK, w okresie powojennym formacji niepodległościowych ROAK, DSZ, NIE. Generał brygady Wojska Polskiego. Leon Lech Breynar (Paweł Jasienica) - oficer Armii Krajowej, uczestniczył w walkach o Wilno, przebywał w niewoli sowieckiej, przesłuchiwany przez NKWD. Stanisława Rachwałowa - wywiadowczyni polskiej konspiracji.

Ambasadorów Biegu Tropem Wilczym wciąż przybywa! Są wśród nich sportowcy olimpijscy, znane osobistości ze świata mediów, dziennikarze sportowi, prezenterzy oraz znani influencerzy. Bieg Tropem Wilczym ma również charakter charytatywny – środki zebrane podczas organizacji Biegu zostaną przekazane na wybrany przez Ambasadorów cel – fundację lub osobę, która dzięki pomocy otrzyma również szansę na lepsze życie. Wszystkie informacje oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie organizatorów: osir.wegorzewo.pl

HARMONOGRAM IMPREZY

11:30 – Otwarcie Biura Zawodów, zapisy i weryfikacja
12:45 – Zamknięcie Biura Zawodów
12:50 – Uroczyste otwarcie biegu
13:00 – Start biegu
13:30 – Posiłek regeneracyjny dla uczestników
14:00 – Zakończenie imprezy

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5